Niebieski księżyc. Nie przegap niesamowitego zjawiska!
Pełnia Księżyca 31 października 2020 r. będzie jeszcze bardziej niezwykła, ponieważ Srebrny Glob znajdzie się w pełni dzisiaj we wszystkich regionach świata po raz pierwszy od czasów II wojny światowej.
Niebieski Księżyc - co to?
Nazwa Blue Moon, czyli Niebieski Księżyc nie pochodzi od koloru Księżyca w pełni. Jest zaczerpnięta z angielskiego sformułowania "once in a blue moon", co oznacza "coś bardzo rzadkiego". Takie rzadkie zjawisko, to pełnia Księżyca, która zdarza się drugi raz w danym miesiącu. Zwykle mamy jedną pełnię w danym miesiącu, natomiast w październiku 2020 występują dwie.
Kiedy można zaobserować to zjawisko?
Niebieski Księżyc, bo tak nazywa się to zjawisko, można zaobserować dziś - 31 października 2020 roku i jest widoczny na niebie od 15:51. Srebrny Glob znalazł się wtedy w odległości 405.290 km od Ziemi, czyli w jednej z największych odległości w tym roku.
Dlaczego to rzadkie zjawisko?
Pełnia Księżyca 31 października 2020 r. to stosunowo rzadkie zjawisko, ponieważ można je zaobserwować raz na 19 lat, co wynika z długości miesiąca księżycowego (29,5 dnia). Oznacza to, że co 19 lat gdzieś na świecie, można zaobserwować Księżyc w pełni dokładnie 31 października. W tym roku zjawisko to można zaobserwować z każdego zakątka Ziemi.