mobile
REKLAMA

Niezwykłe właściwości olejków roślinnych

Prozdrowotne właściwości olejków roślinnych wykorzystywane są od wieków. Najczęściej stosuje się je do aromaterapii. Można używać ich także przy problemach skórnych. Niektóre olejki przeznaczone są do spożywania. Poznaj właściwości olejków roślinnych i zobacz jak je stosować.

Róża Paszkowska/ fot. pixabay
Niezwykłe właściwości olejków roślinnych

Olejek miętowy cechuje się przede wszystkim działaniem przeciwbólowym. Jest chętnie stosowany przez osoby cierpiące na częste bóle głowy. Sprawdzonym sposobem jest masowanie skroni przy użyciu kremu z dodatkiem kilku kropel olejku z mięty pieprzowej. Bywa pomocny w przypadku bólu zęba oraz w bólach menstruacyjnych. W tym przypadku najlepiej stosować go w formie naparu. Liście herbaty należy skropić olejkiem miętowym, a następnie zaparzyć. Olejek miętowy ma także właściwości przeciwbakteryjne. Wspomaga trawienie, zwiększa wydzielanie żółci w wątrobie.

Innym ekstraktem roślinnym o przydatnych właściwościach jest olejek lawendowy. Nie tylko pięknie pachnie, ale także doskonale sprawdzi się jako środek odstraszający muchy i komary. Stosowany jest również jako sposób na mole domowe. Rozpylając w szafie olejek lawendowy pozbędziemy się tych dokuczliwych owadów, niszczących odzież. Aby zapach utrzymywał się dłużej, możemy spryskać olejkiem kawałek bawełnianej szmatki i umieścić ją w szafie. Zdrowotne działanie olejku lawendowego również jest nie do przecenienia. Działa rozkurczowo na przewód pokarmowy. Wykazuje właściwości uspokajające. Pomaga przy bezsenności, nerwobólach, nerwicach.

Kolejny pięknie pachnący olejek – jaśminowy – również przydaje się ze względów praktycznych. Dodany do kosmetyków może być stosowany zarówno na skórę, jak i włosy. Dzięki olejkowi jaśminowemu wygładzimy skórę, odżywimy włosy.

Olejek cytrynowy to dobry sposób na zmniejszenie apetytu, co stanowi znaczącą pomoc gdy jesteśmy na diecie. Rozpylony w powietrzu pomaga zapomnieć o ochocie na słodycze czy przekąski. Olejek cytrynowy ma także działanie oczyszczające. Dodany do potraw – na przykład sałatki – wspomaga proces usuwania toksyn z organizmu. Co więcej, działa bakteriobójczo. Wzmacnia układ nerwowy i układ oddechowy. Warto wspomnieć, że stosowany jest też w celu wybielania zębów.

W sezonie zachorowań na grypę i przeziębienie, warto wyposażyć się w olejek jodłowy. Wyciąg z igliwia stosowany jest przy różnego rodzaju infekcjach górnych dróg oddechowych. Ma działanie antyseptyczne. Znają go osoby cierpiące na reumatyzm. Wcierany i stosowany w okładach pozwala uśmierzyć ból. Podobnie jak wszystkie olejki drzew liściastych, także jodłowy świetnie oczyszcza powietrze w domu, usuwając przykre zapachy. Innym zastosowaniem domowym jest nadawanie połysku naczyniom. W tym celu należy dodać kilka kropel olejki jodłowego do płynu do mycia naczyń.

Jeszcze jednym spośród ekstraktów roślinnych wartych uwagi jest olejek tymiankowy. Wyciąg z ziela wykazuje działanie dezynfekcyjne. Może być stosowany na skórę w celu odkażenia. Olejek tymiankowy niszczy zarówno bakterie, jak i grzyby pasożytnicze. Dodany do kąpieli działa wzmacniająco, oczyszczająco i odkażająco. Stosowany jest również w nieżycie górnych dróg oddechowych w formie aromaterapii.

Olejki roślinne to naturalny, zdrowy sposób radzenia sobie z wieloma dolegliwościami. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do kosmetyków. Wiele z nich ma zastosowanie domowe. Wykorzystując naturalną moc roślin możemy częściowo uniknąć stosowania środków chemicznych, nie pozostających bez wpływu na nasz organizm i na środowisko.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda