mobile
REKLAMA

Nowa siedziba Muzeum Historii Polski coraz bliżej realizacji

21 lipca 2015 r. na posiedzeniu Rady Ministrów została przyjęta uchwała w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”. Następnie został podpisany list intencyjny pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w realizację inwestycji. 

TAGI
Nowa siedziba Muzeum Historii Polski coraz bliżej realizacji

Siedziba MHP o powierzchni około 24 tys. m2 powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należeć będzie już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w całym kompleksie w tzw. Cytadeli Muzeów. „Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w 2018 r. Chcielibyśmy, by to otwarcie nastąpiło w listopadzie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości” - powiedziała premier, Ewa Kopacz.

Natomiast minister Omilanowska powiedziała, że jest bardzo szczęśliwa, iż muzeum zostanie zbudowane i, że „uchwała została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków rządu”. Podziękowała również dyrektorowi Robertowi Kostro za jego wieloletnie starania i walkę o to, aby muzeum powstało.

Koszty realizacji Programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie” w latach 2016-2019 nie przekroczą kwoty 310 mln zł.  Program zostanie sfinansowany z budżetu państwa.

W nowym gmachu Muzeum znajdzie się przede wszystkim ekspozycja stała Muzeum. Narracyjna wystawa w sposób innowacyjny przedstawi najważniejsze wątki dziejów Polski, w tym historię polityczną, kultury, życia społecznego i obyczajów. Centralne miejsce znajdzie w niej historia polskiej wolności. Wystawa, opowiadająca chronologicznie o dziejach Polski, będzie złożona z siedmiu galerii: Polska Piastów i Jagiellonów, Dawna Rzeczpospolita, Wiek XIX. Pod zaborami, II Rzeczpospolita, II wojna światowa, PRL i aneks (tematy po roku 1989). Wystawa stworzona będzie z oryginalnych obiektów oraz środków audiowizualnych, scenograficznych, multimedialnych. W nowym gmachu znajdzie się sala wystaw czasowych, które będą uzupełniały i wzbogacały treści zawarte w wystawie stałej. Powstanie tym samym unikatowy ośrodek muzealny, odwiedzany przez turystów z kraju i zagranicy oraz stanowiący centrum popularyzacji historii i dialogu na temat dziedzictwa narodowego.

 

Od lewej: premier RP Ewa Kopacz, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, fot. MHP/Magdalena Głowacka

 

Źródło: Mat. Prasowe

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda