mobile
REKLAMA

Opłaty drogowe w Czechach. Czy potrzebna jest winieta?

Czechy to bardzo popularny kierunek dla Polaków nie tylko w wakacje. Chętnie odwiedzamy naszych sąsiadów praktycznie o każdej porze roku. Czy jadąc samochodem, vanem czy camperem potrzebujemy winiety drogowej?

MK
Opłaty drogowe w Czechach. Czy potrzebna jest winieta?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od ubiegłego roku korzystając z czeskiej infrastruktury drogowej potrzebna jest elektroniczna winieta nazywana często czeską winietą, winietą autostradową do Czech lub winietą samochodową w Czechach. Jej brak może wiązać się z bardzo wysokim mandatem. Co ważne właściciele pojazdów lekkich o wadze do 3500 kg mogą zakupić e-winietę, ale już kierujący pojazdami ciężarowymi opłatę mają naliczaną za pośrednictwem urządzenia pokładowego w ramach systemu opłat MYTO CZ. Z opłat zwolnieni są natomiast motocykliści.

Kiedy wymagana jest winieta?

Na terenie Republiki Czeskiej opłatami objętych jest niemal 90% dróg krajowych i regionalnych. Przekraczając granicę z południowym sąsiadem i wjeżdżając na autostradę zawsze należy mieć e-winietę. Najpopularniejszy kierunek obierany przez Polaków to stolica Czech – Praga. Droga do niej w całości objęta jest opłatami za przejazd.

Drogi bądź odcinki dróg, które nie wymagają od kierowców opłat oznaczone są znakami z napisem „Bez Poplatku”, co oznacza bez opłaty lub znakami z przekreśloną winietą. Tu, gdzie opłata za przejazd jest obowiązkowa, ustawione są znaki z symbolem autostrady, znanym z polskich dróg. Unikanie dróg, gdzie niezbędne są opłaty jest niemal niemożliwe.

Rodzaje winiet

Winiety w Czechach mają obowiązek posiadać kierowcy pojazdów i przyczep czterokołowych. Wyróżnia się trzy rodzaje winiet: dziesięciodniowa, trzydziestodniowa i roczna. Dodatkowo właściciele pojazdów do 3500 kg mogą wybrać tańszą wersję eko, jeśli tylko ich auto napędzane jest biometanem lub gazem ziemnym. W tym przypadku cena e-winiety obniżona zostaje o 50%, zaś w przypadku gdy emisja CO2 wynosi mniej niż 50 g/km kierujący takimi pojazdami mogą zostać zwolnieni z opłaty całkowicie.

Gdzie kupić winietę?

E-winietę do Czech można kupić na kilka sposobów: online, na stacjach paliw w okolicach przejść granicznych czy w oddziałach czeskiej Poczty. Najszybciej i najwygodniej winietę można nabyć na stronie: https://ewinietyczechy.pl/. Dostępna w języku polskim strona jest przejrzysta i czytelna. Należy wypełnić podstawowe dane i dokonać opłaty za pomocą: PayPal, iDEAL lub karty kredytowej. Pozostałe formalności wykonują już pracownicy portalu. Po otrzymaniu potwierdzenia właściciel pojazdu zostaje automatycznie zarejestrowany, jako posiadacz e-winiety, z którą skojarzona będzie tablica rejestracyjna.

Winietę można kupić także na stacjach paliw po obydwu stronach granicy bądź w urzędach pocztowych (Ceska Posta). W tym jednak przypadku poza zazwyczaj niezbędną kartą kredytową należy uwzględnić godziny otwarcia placówek oraz kolejki, jakie mogą w nich się utworzyć, co może znacząco wydłużyć podróż.   

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda