mobile
REKLAMA

Ostatnie godziny aby zgłosić swoje propozycje do budżetu obywatelskiego

Jeszcze tylko do środy 25 stycznia – do północy – można zgłaszać projekty w 10. edycji budżetu obywatelskiego w Warszawie. Ratusz czeka na propozycje mieszkańców i mieszkanek dotyczące tego, na co wydać pieniądze z budżetu miasta. Do tej chwili wpłynęło już ponad 500 pomysłów.

informacja prasowa
Ostatnie godziny aby zgłosić swoje propozycje do budżetu obywatelskiego

– Nowa ścieżka rowerowa, doświetlenie przejścia dla pieszych, a może zajęcia jogi? Jeszcze tylko do najbliższej środy 25 stycznia można zgłaszać projekty do obecnej edycji budżetu obywatelskiego. To świetna okazja do uzupełnienia miejskich działań o własne pomysły – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w m.st. Warszawie. – Tutaj mieszkanki i mieszkańcy wychodzą z inicjatywą, podejmują decyzję poprzez głosowanie, a my realizujemy zwycięskie pomysły. Rozwój Warszawy jest w rękach nas wszystkich.

Do wtorku rano mieszkańcy zgłosili 506 propozycji – 51 ogólnomiejskich i 455 dzielnicowych. Wiele osób zbiera jeszcze podpisy pod swoimi projektami – projekt dzielnicowy musi uzyskać poparcie 20 mieszkanek lub mieszkańców dzielnicy, a ogólnomiejski – 40.

Wśród ostatnio dodanych pomysłów pojawiły się propozycje remontu Sali gimnastycznej w Wawrze, organizacji różnego rodzaju zajęć sportowych we Włochach, rozpłytowania podwórka na Pradze-Północ i stworzenia w tym miejscu przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców, zazielenienia szpalerem drzew Al. Niepodległości czy doświetlenia ul. Broniewskiego na Żoliborzu.

Jak zgłosić projekt do budżetu obywatelskiego?

Projekty w tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy i mieszkanki mogą zgłaszać do 25 stycznia (włącznie) do północy. Ratusz zapewni wsparcie na ostatniej prostej.

Mieszkańcy mogą skorzystać z dyżurów mailowych i telefonicznych pracowników urzędów dzielnic, biur i jednostek miejskich. Urzędnicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji. Kontakt i informacje o terminach dyżurów znajdują się na miejskiej stronie.

Projekt można zgłosić na jeden z dwóch sposobów:

  • internetowo przez stronę bo.um.warszawa.pl dołączając skan listy osób popierających projekt;
  • papierowo - formularz papierowy można otrzymać w każdym urzędzie dzielnicy. Można go również pobrać ze strony budżetu obywatelskiego i samodzielnie wydrukować. Wypełniony formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami (w tym listą osób popierających projekt) należy złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy lub dostarczyć do Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Kruczkowskiego 2.

Formularz musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 25 stycznia 2023 r. Wysyłanie go teraz pocztą jest ryzykowne – decyduje bowiem data wpływu, a nie data wysłania.

Więcej informacji o etapie zgłaszania projektów do budżetu obywatelskiego znajduje się na miejskiej stronie.

Budżet obywatelski zmienia Warszawę

Od 2015 r., kiedy po raz pierwszy mieszkańcy mogli decydować o wydatkach w ramach budżetu obywatelskiego, miasto zrealizowało ponad 4 tys. projektów. Wśród nich są m.in. dodatkowe nasadzenia drzew, remont skwerów i osiedlowych placyków, nowe place zabaw, wybiegi dla psów, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe, doświetlenie przejść dla pieszych, książki dla bibliotek, zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki sąsiedzki i garażówki, kina plenerowe. W ramach budżetu obywatelskiego powstało też kilka jadłodzielni i tężni solankowych.

W tym roku rozpocznie się realizacja projektów wybranych w ubiegłorocznej, 9. edycji budżetu obywatelskiego. Najciekawiej zapowiada się wymiana sprzętu na warszawskich SOR-ach oraz projekt „Żeby koty na Paluchu nie musiały siedzieć w klatkach!", który ma poprawić im warunki oraz zwiększyć szanse na adopcję.

Harmonogram budżetu obywatelskiego na rok 2024

  • Zgłaszanie: od 1 grudnia 2022 do 25 stycznia 2023 r.
  • Ocena możliwości realizacji zgłoszonych pomysłów: od 26 stycznia do 31 maja 2023 r.
  • Głosowanie: od 15 czerwca do 30 czerwca 2023 r.
  • Wyniki: 13 lipca 2023 r.
  • Realizacje: od 2024 r.

Fot. um Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda