mobile
REKLAMA

Ostatnie pożegnanie profesora Zawiślaka

Dzisiaj na Cmentarzu Bródnowskim, rodzina, przyjaciele, znajomi i studenci pożegnali profesora Andrzeja Zawiślaka, polityka i nauczyciela akademickiego.

Ostatnie pożegnanie profesora Zawiślaka

Andrzej Zawiślak urodził się 15 marca 1937 roku w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, studia ukończył w 1962 roku. Uzyskał kolejno tytuły naukowe: doktora, doktora habilitowanego i profesora nauk o organizacji i zarządzaniu. Nauczyciel akademicki – na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego pełnił funkcję kierownika Katedry Systemów Zarządzania a w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej zajmował stanowisko rektora. W Centrum Badań Przedsiębiorczości i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk był przewodniczącym rady naukowej.

W 1980 roku został doradcą Solidarności. W latach 1987 – 1988 pełnił funkcję wiceprezesa Unii Polityki Realnej. W 1989 roku zasiadł w Sejmie X kadencji. W 1991 roku był ministrem przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Tak o profesorze Zawiślaku pisał Stefan Kisielewski w Testamencie Kisiela:
(…) Czekam na tych wielkich mężów stanu, polityków z europejską klasą. Czekam i obserwuję dramat Polski. Dramat Balcerowicza, który nie może okiełznać rozlatującej się gospodarki państwowej, dramat Zawiślaka, który ustępuje, bo nie może sobie dać rady z ministrem finansów. (…)

Natomiast prof. Balcerowicz w 800 dni. Krótkiej historii wielkiej zmiany tak wspominał:
(…) Posiedzenie Sejmu zakończyło się w tym dniu powołaniem Komisji Nadzwyczajnej pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zawiślaka. (…) Praca tej komisji należała do najważniejszych i chyba najlepszych okresów w kadencji tamtego Sejmu. Posłowie wspominali później z pewnym sentymentem, że był to »romantyczny zryw«, kiedy nie bacząc na podziały polityczne (bo one rzeczywiście przez te dwa tygodnie nie odgrywały większej roli), ani na to, że pracuje się po kilkanaście godzin na dobę, nawet w okresie świątecznym – robili wszystko, by zdążyć przed »godziną zero«. Ważną rolę odegrał tu Andrzej Zawiślak, który wprowadzał autentyczny entuzjazm i wiarę, działał mobilizująco. (…)

W roku 2011 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył prof. Andrzeja Zawiślaka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda