mobile
REKLAMA

Oszustwo "na prokuratora" czy "policjanta" wciąż popularne

Pomimo wielu apeli policji wciąż zdarzają są osoby, które tracą niejednokrotnie oszczędności życia dając się nabrać na oszustwo "na policjanta" czy "na prokuratora. Stołeczna policja zatrzymała kolejnych podejrzanych o oszustwa tą metodą

IS
Oszustwo "na prokuratora" czy "policjanta" wciąż popularne

Jak uczula policja każdego dnia przestępcy telefonują do swoich ofiar, podając się za policjantów, bankowców czy prokuratorów. Przedstawiają zmyśloną, dramatyczną historię, np. o wypadku drogowym, której celem jest zawsze wyłudzenie gotówki lub cennych przedmiotów. I tak, podszywając się pod funkcjonariusza, informują np. o prowadzeniu tajnej akcji, wymierzonej w hakerów. Jednocześnie przekonują rozmówcę, że zgromadzone przez niego w banku oszczędności są zagrożone, a jedyną możliwością zapobieżenia ich utracie, jest przekazanie pieniędzy na przechowanie stróżom prawa.

Jedna z takich historii spotkała mieszkanę Mińska Mazowieckiego. Jak relacjonuje policja do mieszkanki Mińska Mazowieckiego zatelefonowała kobieta podająca się za jej córkę. Twierdziła, że spowodowała wypadek samochodowy i przekazała telefon mężczyźnie, który informował, że jest policjantem. Oszust –„policjant” przekonywał kobietę, że jej córka może uniknąć więzienia, jeśli przekaże mu pieniądze. Kobieta przypuszczała, że coś jest nie tak i poinformowała o wszystkim Policję. Oszust przez cały czas instruował kobietę, co ma robić, poinstruował ją, w jaki sposób ma przygotować paczkę z pieniędzmi i polecił, aby wyrzuciła paczkę na trawnik.

Policja, która otrzymała zgłoszenie dość szybko zatrzymała mężczyznę. 

Stołeczna policja przypomina o ważnych zasadach w takich sytuacjach:

Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY też nie proszą o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom, nie proszą o dane kont bankowych.

Aby  nie stać się ofiarą takiego przestępstwa nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych. Nie informuj, czy posiadasz gotówkę w miejscu zamieszkania, a także w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności. Nie ufaj nieznanym rozmówcom. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom.

Przestępcy cały czas modyfikują swoje metody, aby zdobyć nasze pieniądze. Ofiarami oszustów padają nie tylko seniorzy, ale też osoby w średnim wieku. Pamiętajmy, aby nigdy nie przekazywać haseł, kodów i innych informacji dostępowych do naszych kont bankowych! Zachowajmy czujność i rozwagę. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, pracownika banku lub krewnego! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy przerwać rozmowę i niezwłocznie skontaktować się z Policją telefonując po numer alarmowy 112.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda