mobile
REKLAMA

Pałac w Wilanowie zagrożony

Skażenie powietrza, drgania wywołane przez ruch uliczny to czynniki niszczące rzeźby i kompleks budynków Pałacu w Wilanowie. Badania potwierdzają, że zanieczyszczenie powietrza, skażenie wód i drgania wywołane przez jadące samochody wpływają niebywale niszcząco na budynki i rzeźby w Muzeum.

TAGI
Pałac w Wilanowie zagrożony

„Edukacja społeczna w konflikcie urbanizacyjno – ekologicznym na terenie Muzeum Pałacu w Wilanowie” to tytuł projektu prowadzonego od kwietnia 2014 roku przez Muzeum w Wilanowie. Wpływ czynników zewnętrznych na stan ekosystemów znajdujących się na terenie samego pałacu i pałacowego ogrodu został przebadany dokładnie przez naukowców i specjalistów zatrudnionych przez Pałac w Wilanowie.Ocenie została poddana jakość powietrza, stan wód, stężenie dwutlenku węgla i natężenie hałasu. Prowadzone były również liczne działania edukacyjne na temat ekosystemów na terenie parku otaczającego pałac.

Kierująca projektem mikrobiolog dr Agnieszka Laudy stwierdziła, że obszar pałacu i parku jest permanentnie skażany bardzo różnymi substancjami.  Według dr Laudy największym zagrożeniem jest kwestia zatrucia wód, zarówno pod względem chemicznym, jak i biologicznym. Zdaniem dr Laudy w wodach można stwierdzić bardzo wysoki poziom skażenia bakteriami kałowymi. Jest to bardzo poważne skażenie chemiczne. Dr Lauda podkreśliła konieczność współpracy z takimi instytucjami jak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych czy Ministerstwo Środowiska, bez których pomocy nie można sobie poradzić z zaistniałym problemem.

Poważnym zagrożeniem dla pałacowego parku i istniejących w nim ekosystemów jest rosnący poziom gazów spalinowych w powietrzu, tlenku siarki, tlenku azotu czy dwutlenku węgla. Rosnąca liczba samochodów zwiększa ilość niebezpiecznych spalin w powietrzu, reagujących w sposób toksyczny z wodą lub tylko z wilgocią. Te inwazyjne substancje wpływają bardzo negatywnie nie tylko na ekosystemy pałacowego parku w Wilanowie, ale również na elewację zabytkowych budynków oraz na rzeźby. Ruch komunikacyjny w Wilanowie zwiększa również stan zapylenia powietrza i destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców tego rejonu.

Dr Lauda poinformowała, że prowadzone są intensywne nasadzenia nowymi roślinami na terenie Wilanowa. W planach jest budowa ekranu zabezpieczającego przed hałasem i zanieczyszczeniami na działce dzielącej bezpośrednio z ulicą Przyczółkową. Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy  i budowa ogromnej galerii handlowej w pobliżu Pałacu w Wilanowie nasili z pewnością poziom drgań mechanicznych co budzi już dzisiaj obawy naukowców badających stan historycznego miejsca.

Jak twierdzi dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana II Sobieskiego w Wilanowie „Muzeum od co najmniej dekady sprawuje oś strategiczno- rozwojową opieki nad kulturą i naturą „ i oby to mogło trwać przez następne dekady.

Agata Mościcka

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda