mobile
REKLAMA

Pękające naczynka – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Pajączki na twarzy lub popękane naczynka na nogach to nie tylko problem estetyczny. Zjawisk tych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą zwiastować poważniejsze problemy, takie jak niewydolność żył. Pękające naczynka na twarzy mogą być także pierwszym sygnałem trądziku różowatego lub objawem alergii. Zobacz jakie są przyczyny pękania naczynek, jak skutecznie maskować pajączki i w jaki sposób im zapobiegać.

Róża Paszkowska/ fot. pixabay.com
Pękające naczynka – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Główną przyczyną pękania naczynek na twarzy i ciele są predyspozycje genetyczne. Aż w 80% przypadków dziedziczymy skłonność do powstawania pajączków. Istnieją jednak także inne przyczyny. Należą do nich zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążeniowe, schorzenia przewodu pokarmowego oraz nadciśnienie tętnicze. Negatywnie na skórę oddziałują niektóre czynniki zewnętrzne – opalanie, siedzący tryb życia, ostry mróz – mogąc powodować pękanie drobnych naczyń włosowatych. Naczynka rozszerzają się, ich przepuszczalność ulega zwiększeniu, a ścianki stają się bardziej kruche. W efekcie pod skórą tworzą się niewielkie, widoczne wylewy. Pajączki na twarzy i ciele to jednak nie tylko problem estetyczny. W przypadku naczynek pękających na twarzy w grę wchodzić może alergia. Pajączki mogą być również pierwszym sygnałem pojawienia się trądziku różowatego. Pękające naczynka na nogach mogą natomiast zwiastować niewydolność żył i powstawanie żylaków. Dlatego też warto przyjrzeć się swojej skórze i skonsultować objawy ze specjalistą, który nie tylko określi przyczynę problemów, ale jednocześnie zaleci prawidłowe postępowanie lub leczenie. 

Pierwszym sposobem na usprawnienie krążenia w żyłach oraz naczyniach włosowatych jest ruch. Już pół godziny szybkiego marszu, intensywnego pływania czy zajęć fitness zauważalnie przełoży się na stan skóry. Drugą istotną kwestią jest odżywianie. Należy zadbać przede wszystkim o to, aby wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające witaminę C. Stanowi ona niezbędny składnik w procesie syntezy kolagenu, ten zaś wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i sprawia, że są bardziej elastyczne. Oprócz zmian w jadłospisie można pokusić się też o suplementację. Preparaty zawierające witaminy C, K i P oraz rutynę zmniejszają kruchość naczyń i zapobiegają ich pękaniu. Wśród suplementów ziołowych warto wypróbować te zawierające wyciąg lipy, arniki górskiej, miłorzębu japońskiego. Trzecia rzecz, o której należy pamiętać, to stosowanie kosmetyków odpowiednich dla skóry naczynkowej. Zawierają one substancje wzmacniające naczynia włosowate. Pozbawione są natomiast substancji, które mogłyby skórę podrażniać, potęgując problemy. Zimą, gdy skóra narażona jest nie tylko na duże mrozy, ale też na częste zmiany temperatur i wilgotności, dobrze jest stosować specjalne kremy zimowe o właściwościach natłuszczających.

Warto wspomnieć także o tym, czego powinny unikać osoby o skórze naczynkowej. Przede wszystkim, niewskazana jest sauna i gorące kąpiele. Unikać należy ostrego słońca i wizyt w solarium. Negatywnie na naczynka działa alkohol, papierosy, ostre przyprawy. Należy zwrócić uwagę na tryb życia. Długotrwałe chodzenie w butach na wysokich obcasach sprzyja powstawaniu pajączków na nogach. 

Wspomniane wyżej zasady postępowania mogą zapobiec pogłębianiu się dotychczasowych problemów z cerą, ale nie zlikwidują istniejących już pajączków. Jeśli zmiany są duże i widoczne, konieczne będzie skorzystanie z usług specjalisty. W gabinetach medycyny estetycznej możliwe jest przeprowadzenie zabiegu zamykania naczynek. Inne usługi pomocne w walce z pękającymi naczynkami to laseroterapia, elektrokoagulacja, IPL (intensywna wiązka światła). Odpowiednią metodę dobierze specjalista w czasie pierwszej wizyty.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda