Pierwsza Konferencja Szkoleniowa "Z cukrzycą na ty, nie daj się!"
Cukrzyca jest jedną z największych katastrof zdrowotnych XXI wieku - chcesz się dowiedzieć więcej o profilaktyce i zagrożeniach, przyjdź na Pierwszą Konferencję Szkoleniową Z Cukrzycą na Ty, nie daj się!
Fot. materiały prasowe
Konferencja szkoleniowa Z Cukrzycą na Ty, nie daj się! odbędzie się w dniu 19 listopada 2016 roku, w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1, w godz. 9:00-15:30. Głównym organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Razem dla Białołęki, a współorganizatorami są: Polska Federacja Edukacji w Diabetologii, Fundacja Czynów Niezwykłych oraz Białołęcki Ośrodek Kultury. Konferencja została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W 2006 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uznało, że cukrzyca jest poważnym zagrożeniem zdrowia ludzi na całym świecie i ustanowiono dzień 14 listopada na obchody Światowego Dnia Cukrzycy (rezolucja ONZ 61/225). Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia, 2016) poświęcony był właśnie cukrzycy i jak z nią walczyć. Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2014 roku na świecie żyło 422 mln dorosłych z cukrzycą, przy czym w roku 1980 było ich 108 mln. Liczby mówią same za siebie.
Patrząc na całą Europę jesteśmy coraz mniej aktywni fizycznie: 1/3 dorosłych i 2/3 młodzieży nie są odpowiednio aktywni (Źródło: WHO). Według ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia: brak bądź niewystarczająca aktywność fizyczna oraz rozwój epidemii otyłości będzie prowadzić do szybkiego wzrostu liczby chorych na cukrzycę. W Polsce już ponad 20% dzieci i nastolatków zmaga się z nadwagą lub otyłością. W województwie mazowieckim wyniki sięgają do 32% uczniów i niestety są najwyższe w Polsce (Źródło: IŻiŻ).
Najważniejszym celem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest doprowadzenie do zwiększenia wiedzy o cukrzycy i jej poważnych następstwach oraz profilaktyka w działaniach.
Chcąc szerzyć wiedzę o profilaktyce, pragniemy Państwa zaprosić na Pierwszą Konferencję Szkoleniową Z Cukrzycą na Ty, nie daj się! Konferencja jest kierowana do wszystkich zainteresowanych problematyką diabetologii.
Naszymi prelegentami będą: mgr inż. Aleksandra Cichocka, dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia; mgr Alicja Szewczyk, Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, Klinika Endokrynologii i Diabetologii Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, Przewodnicząca Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii (PFED); Kamila Szarejko, Kierownik Programów Fundacji Medicover, Kierownik Programu PoZdro!; dr. Lidia Groele, diabetolog, Oddział Kliniczny Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii WUM; ratownicy z Fundacji Anikar.
Dzięki naszym prelegentom poznamy podstawy cukrzycy, zmierzymy się z mitami i faktami, poznamy znaczenie samoopieki i współpracy rodziny z placówkami szkolnymi/przedszkolnymi jak również z edukatorami do spraw cukrzycy oraz dowiemy się co jeść, by nie przytyć.
Michał Jeliński, wioślarz, Mistrz Olimpijski z Pekinu, jako nasz gość honorowy, będzie przekonywał nas do codziennej aktywności fizycznej, gdyż na podstawie dotychczasowych badań naukowych, regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie właściwej zdrowej diety zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.
Oprócz bogatego programu w trakcie konferencji będzie możliwość pomiaru poziomu cukru we krwi. Pomiaru dokonają członkowie Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.
Serdecznie Państwa zapraszamy na naszą konferencję, gdyż według prekursora nowoczesnej diabetologii dr. Elliotta P. Joslina „Pacjent z cukrzycą, który wie najwięcej – żyje najdłużej”.
„Edukacja diabetologiczna osób z cukrzycą zwiększa ich wiedzę i kształtuje odpowiednią postawę wobec choroby oraz terapii. W dłuższej perspektywie redukuje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań, poprawia jakość życia oraz daje szansę na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Poprawa dostępności do holistycznej edukacji diabetologicznej oraz wyższa świadomość choroby
w społeczeństwie mogą nie tylko znacząco obniżyć liczbę hospitalizacji i nowych zachorowań, lecz również zredukować koszty cukrzycy” - mówi Alicja Szewczyk, przewodnicząca PFED.
Do 13 listopada prosimy o zgłoszenia: drogą elektroniczną za pomocą formularza, który jest dostępny na fcb: bialoleka.konferencja.cukrzyca lub w szczególnych przypadkach telefonicznie: 695.248.216 oraz 533.262.533 (pon.- pt., w godz. 18-20). Udział w konferencji jest bezpłatny, rejestracja jest obowiązkowa.
Przy okazji chcemy bardzo podziękować naszym sponsorom i partnerom za wsparcie tego wydarzenia: Ascensia, Bakoma, Decathlon, Egurolla Dance Studio, Hello Dieta, New Age Fitness, New Age Kids, Przystanek Piekarnia, Selgros, Varsowia, Vocatio, Wydawnictwo Medyk, PZWL, Żywiec. Bez Państwa pomocy konferencja nie mogłaby się odbyć.
Z ramienia Stowarzyszenia Razem dla Białołęki mam przywilej koordynować ten projekt. Dziękuję za współpracę trzonowi organizacyjnemu: Renacie Nastańskiej (Fundacja Czynów Niezwykłych), Annie Dragan Babraj i Janowi Mackiewiczowi (Stowarzyszenie Razem dla Białołęki).
Plan Konferencji Szkoleniowej Z cukrzycą na Ty, nie daj się!
19 listopada 2016, BOK
9:00 - 9:30 – Rejestracja gości
9:30 - 9:40 – Otwarcie konferencji
9:40 - 10:10 – Wiele twarzy cukrzycy, Lidia Groele, Diabetolog, Oddział Kliniczny Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii WUM
10:10 - 10:40 – Cukrzyca w środowisku nauczania i wychowania, Alicja Szewczyk, Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego, Klinika Endokrynologii i Diabetologii Instytut ‘Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka’, Polska Federacja Edukacji w Diabetologii
10:50 - 11:20 – Cukrzyca w pracy, Anna Tomaśko, Producent telewizyjny i Podróżnik
11:20 - 11:50 – Panel dyskusyjny: Cukrzyca, Szkoła, Praca
12:20 - 12:50 – Rola i znaczenie sportu, Michał Jeliński, Wioślarz, Olimpijczyk, czterokrotny Mistrz Świata
12:50 - 13:25 – Co jeść, żeby nie przytyć w zdrowiu i w chorobie?, Aleksandra Cichocka, Dietetyk, Instytut Żywności i Żywienia
13:50 - 14:25 – Rodzino uchroń się przed otyłością i nadwagą, Kamila Szarejko, Kierownik Programów Fundacji Medicover, Kierownik Programu PoZdro!
14:25 - 14:50 – Pomóż mi! - pierwsza pomoc osobie chorej na cukrzycę, Ratownicy, Fundacja Anikar
15:30 - Zakończenie konferencji
Ewa Gajewska
Radna Dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie Razem dla Białołęki