Pierwszy most pieszo-rowerowy przez Wisłę połączy Warszawiaków
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie otrzymał właśnie postanowienie o braku konieczności uzyskiwania decyzji środowiskowej dla kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. To pierwszy krok do uzyskania pozwolenia na budowę mostu. Rozpoczęcie pierwszych prac przewidziane jest na drugą połowę 2019 r.
Kładka pieszo-rowerowa na Wiśle ma pełnić nie tylko funkcję komunikacyjną, lecz przede wszystkim turystyczną. Będzie to nie tylko ikona nowoczesnej Warszawy, ale i platforma widokowa na Stare Miasto. Będzie to pierwsza w Warszawie przeprawa przez Wisłę przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Zepnie dwie strony Wisły na wysokości ulic Karowej i Okrzei, łącząc Powiśle z Starą Pragą.
- Przedwojenne plany
Decyzję o budowie mostu na Wiśle w osi ul. Karowej władze Warszawy podjęły już w latach 20. ubiegłego wieku. Konkurs na projekt kładki w tym miejscu rozstrzygnięto w sierpniu 1937 r. Architekci z Krakowa proponowali budowę sześcioprzęsłowego mostu wspartego na pięciu filarach. Most miał być przeznaczony dla ruchu tramwajowego, pieszego i kołowego. Przeprawa przez Wisłę w tym miejscu miała nosić imię Marszałka Piłsudzkiego. Pod koniec II wojny światowej saperzy Armii Czerwonej w lutym 1945 r. zbudowali w miejscu planowanej dziś kładki drewniany most saperski, wyposażony w chodniki, o półtora metrowej szerokości. Po wojnie most został zburzony. Do pomysłu budowy pieszej przeprawy przez Wisłę, łączącej Powiśle z Pragą, powrócono dopiero w 2016 r.
- Podpisanie umowy
Decyzję o realizacji pierwszej w Stolicy kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę na osi ul. Karowej władze Warszawy podjęły w 2016 r. Rok później miasto zarezerwowało na ten cel 30 mln zł. Budowę kładki planowano zrealizować w latach 2018-2019. Za budowę mostu odpowiadał Zarządu Dróg Miejskich, który w sierpniu 2017 r. rozpisał konkurs na projekt architektoniczny kładki. Spośród 40 nadesłanych prac, konkurs wygrał projekt architektoniczny autorstwa firmy Schuessler-Plan Inżynierzy. Umowa na realizację projektu w kwocie 6,6 mln zł została podpisana 2 marca 2018 r. Zgodnie z założeniami most będzie miał formę szerokiego deptaku przystosowanego do spokojnego ruchu rowerowego. Załamania na moście w linii prostej stanowić będą przystanki, skąd będzie można podziwiać panoramę miasta. Projekt dopuszcza również możliwość mobilnej sprzedaży gastronomicznej.
- Pierwsze formalności za drogowcami
Zarząd Dróg Miejskich poinformował właśnie, że spełniony został pierwszy wymóg formalny przed uzyskaniem pozwolenia na budowę kładki. Inwestor otrzymał postanowienie o braku konieczności uzyskiwania decyzji środowiskowej. Teraz drogowcy wystąpią z wnioskiem o decyzję lokalizacyjną i pozwolenie wodno-prawne. Po otrzymaniu wszystkich koniecznych decyzji wykonawca wystąpi o pozwolenie na budowę. Jak informuje ZDM, budowa kładki ma wystartować w drugiej połowie 2019 r. 400 metrowa przeprawa połączy Powiśle z ul. Okrzei na Pradze najpóźniej na wiosnę 2021 r.
Anna Przerwa / wizualizacja ZDM