Piknik Ekopower i koncert Zakopower
Piknik Ekologiczny pełen dobrej energii już 17 września! Wśród atrakcji debaty eksperckie, jarmark ekologiczny, warsztaty edukacyjne, zielarskie, DIY i kulinarne, stoiska edukacyjne, animacje dla dzieci. Po pikniku zrelaksujecie się przy muzyce zespołu Zakopower i Werwa Wawra, i potańczycie na silent disco z najlepszymi DJ-ami – Sam Karol, Karla Brumi i Kuba Kozak.
Piknik ekologiczny
- 10:00 – 12:00 – Akcja “Sprzątanie Wawra” (lokalizacje podane poniżej)
- 13:00 – 15:00 – Debata “Klimat – Miasto Ja” (WCK)
- 15:00 – Start Pikniku – warsztaty edukacyjne, plastyczne, zielarskie, kulinarne, DIY, gry i konkursy, stoiska edukacyjne, zbiórka ubrań i rozdawanie roślin, jarmark ekologiczny
- 18:00 – Koncert zespołu Werwa Wawra
- 19:00 – Koncert zespołu Zakopower
- 20:30 – Silent Disco (DJ: Sam Karol, Karla Brumi, Kuba Kozak)
Prosimy o przyjazd komunikacją miejską. Ze względu na organizowaną imprezę parking pod urzędem będzie zamknięty.
Podczas pikniku będziecie mogli:
- poznać podopiecznych do adopcji na stoisku Schroniska na Paluchu i zrobić zabawki dla kota;
- wymienić ubrania i kupony otrzymane w trakcie porannej Akcji Sprzątania Świata na rośliny;
- wziąć udział w wielu konkursach, warsztatach plastycznych, edukacyjnych, zielarskich, w interaktywnych pokazach i w eksperymentach na stoiskach partnerów;
- w planach m.in. warsztaty rękodzieła (ekologiczna biżuteria, zajęcia z projektowania z wykorzystaniem brakowanych książek), własnoręczne tworzenie książeczek z naturalnych materiałów i recyklingu, wykład o historii ziół i ziołolecznictwie oraz wierzeniach związanych z ziołami, pokaz roślin i ich sadzenia, rozdawanie nasion, teatrzyk kamishibai o naturze dla najmłodszych, prezentacja znajdujących się w zasobach biblioteki książek o ziołach, oraz o tematyce ekologicznej i przyrodniczej dla dzieci i dorosłych (stoisko Biblioteki), warsztaty kulinarne “zero waste” (w formie pokazu z degustacją), warsztaty tworzenia domowych ekologicznych środków czystości, tworzenie kuli nasiennych, hoteli dla owadów w oparciu o komponenty naturalnego pochodzenia, karmników dla ptaków z drewna oraz doniczek samonawadniajacych się;
- obejrzeć stację ładowania pojazdów elektrycznych projektu Instytutu Elektrotechniki;
- zobaczyć smogobus Straży Miejskiej, beczkowóz MPWiK, śmieciarkę MPO;
- posłuchać opowieści o pszczelarstwie na stoisku Pasieki Wawer, które przygotuje pokazowy ul, sprzęty i stroje;
- oddać swoje ubrania Fundacji Ubrania do Oddania. Fundacja przekaże na nasz cel charytatywny 1 zł z każdy zebrany 1 kg ubrań (10 zł za 10 kg). Środki zostaną przekazane na pomoc zwierzakom w miejskim Schronisku na Paluchu;
- wziąć udział w prelekcji na temat kompostowania;
- zrobić zakupy na Jarmarku Ekologicznym.
Odwiedź stoiska przyrodnicze, edukacyjne m.in. MPWiK, Instytutu Elektrotechniki, ElektroEko, Mazowieckiej Agencji Energetycznej i Straży Miejskiej!
Szczegółowy program pikniku
Akcja „Sprzątanie Wawra” – 10:00 – 12:00 – zgarnij kupony i wymień je na rośliny. W punktach zbiórki szukajcie koordynatorów akcji, którzy po zakończeniu sprzątania przekażą Wam kupony.
Będziemy sprzątać:
- las w rejonie ul. Wolęcińskiej, - spotykamy się na rogu ulic Wolęcińskiej i Patriotów. Odpady zostawiamy na skrzyżowaniu Traktu Napoleońskiego i ul. Wolęcińskiej;
- las pomiędzy ulicami Zagajnikową i Odeską - spotykamy się przy placu zabaw przy ul. Odeskiej, później odpady zostawiamy przy placu zabaw przy ul. Odeskiej;
- las pomiędzy ulicami Mirtową, Międzyosiedlową, Biegunową i Północną – spotykamy się na ul. Mrówczej przy lesie naprzeciwko boiska szkoły (ul. Patriotów 347) biała szkoła. Odpady oddajemy na skrzyżowaniu ul. Miedzyosiedlowej i ul. Północnej.
- plażę Romantyczną – spotkamy się przy plaży, na końcu ul. Rychnowskiej. Tu też oddajemy odpady.
Na miejscu zbiórki mieszkańcy otrzymają rękawiczki i worki. Po zapełnieniu worków odpadami zebranymi w lesie lub na plaży uczestnicy otrzymają kupony, które będą mogli wymienić na rośliny na pikniku przed urzędem dzielnicy od godz. 15:00.
Więcej o zasadach i zbiórce w artykule.
Debaty eksperckie o zmianach klimatycznych “Klimat – Miasto – Ja” – w godzinach 13:00-15:00 – Sala Widowiskowa, Wawerskie Centrum Kultury. Zapraszamy szkoły i mieszkańców do uczestnictwa.
W debacie udział wezmą:
- Areta Szpura - aktywistka ekologiczna, propagatorka ruchu less-waste, autorka książek „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety” i „Instrukcja obsługi przyszłości”.
Tematem wiodącym rozmowy będzie nadmierna konsumpcja.
- Szymon Bujalski – dziennikarz dla klimatu, zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt.
Będziemy rozmawiać o soft city, miastach przyjaznych do życia, co można zmieniać w miastach by podnieść jakość naszego życia, i - przy okazji - zatroszczyć się o klimat.
- Marcin Popkiewicz - dziennikarz naukowy i popularyzator nauki specjalizujący się w klimatologii, energetyce i analizach megatrendów.
Podczas dyskusji poruszymy takie tematy jak energia a kryzys klimatyczny, czy możliwa jest gospodarka i dobrobyt bez spalania paliw kopalnych.