mobile
REKLAMA

Polish Burlesque Festival w Iluzjonie

W piątek 11 września w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej rozpocznie się Polish Burlesque Festiwal. Przez trzy dni festiwalu, do niedzieli 13 września w Sali Stolica kina Iluzjon i Café Iluzja przy ulicy Narbutta 50a wystąpi 20 performerów z 13 krajów świata. Warszawskie wydarzenie nawiązuje do formuły największych światowych festiwali burleski.
 

Polish Burlesque Festival w Iluzjonie

Na scenie kina Iluzjon zobaczyć można takie postacie sceny burleski jak Vicky Butterfly – obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych performerek burleski. Jej taniec z wachlarzami z piór uznano za najlepszy na świecie. Tylko w piątek można było zobaczyć występ Betty Q – pierwszej polskiej performerki burleski, polskiej reprezentantki na międzynarodowych festiwalach. Betty Q. Jest też organizatorką warszawskiego festiwalu.

Czym jest burleska? Często mylona jest ze striptizem. Burleska, to rodzaj performensem scenicznym, w którym nagość występuje, jednak jest ona jedynie środkiem, a nie celem – wyjaśniają organizatorzy Polish Burlesque Festival.

Na pytanie czy trudno było zorganizować takie wydarzenie w Polsce, Bety Q odpowiedziała: - To była długa droga, nie tylko ostatnich miesięcy, kiedy przygotowywaliśmy się do festiwalu, ale lata, kiedy wychowywaliśmy burleskową publiczność. I to, że tak duże zainteresowanie festiwalem, że udało nam się pozyskać tak fajnych partnerów i patronów naszego wydarzenia, świadczy o tym, że to się da zrobić.

Wśród gwiazd pierwszego festiwalu jest też Hedoluxe – niemiecki performer, gwiazda boyleski. Uznawany jest za jednego z najbardziej interesującego artystę w Europie. Zajmuje się projektowaniem kostiumów, autorem kreacji dla największych performerek, śpiewaczek i aktorek ze świata kultury.

Polish Burlesque Festival rozpocznie się o godzinie 20, otworzy go Live Jazz Burlesque Gala, poprowadzi ją Betty Q. Tradycyjny jazz zagra zespół Marka Shepherd’a.

Jutro, 12 września w Sali Stolica wystąpią między innymi: Hedoluxe z Niemiec, Pepper Sparkles z Finlandii, Pretty Boy Rock z USA. Polskę reprezentować będą Coco de Cocolat, Juicy Jane i Red Juliette. Organizatorzy zapraszają też na Afterparty o godzinie 22.30.

W niedzielę ponownie zobaczymy, tym razem w Café Iluzja Polki Coco de Cocolat i Red Juliette. Wystąpią także Fraulein Frauke ze Szwecji i Valentina del Pearls z Francji.

Warto zajrzeć na stronę internetową Festiwalu polishburlesquefest.com, żeby poznać cały program, gdyż oprócz występów performerów przewidziane są warsztaty i Burlesque Market.

Andrzej Sitko

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda