mobile
REKLAMA

Południowa Obwodnica Warszawy – odcinek Wawer

Wojewoda Mazowiecki wydał zgodę na budowę wawerskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Trasa o długości 7,5 kilometra przebiegać będzie między węzłem Wał Miedzeszyński a węzłem Lubelska. Prace przygotowawcze ruszą już niebawem.

Róża Paszkowska
Południowa Obwodnica Warszawy – odcinek Wawer

Południowa Obwodnica Warszawy S2 łączyć będzie drogi krajowe w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia, a także Trasę Armii Krajowej z węzłem A2 do Gdańska i Białegostoku. Przebiegać będzie przez dzielnice Ursynów, Wilanów i Wawer. Realizowana będzie etapami, z podziałem na trzy odcinki. Pierwszy z nich, odcinek „A” to trasa pomiędzy węzłami Puławska a Przyczółkowa. Zadanie „B” to część między węzłem Przyczółkowa a węzłem Wał Miedzeszyński. Odcinek zlokalizowany na terenie dzielnicy Wawer oraz gminy Wiązowna, łączący węzeł Wał Miedzeszyński oraz węzeł Lubelska, to tak zwany odcinek „C”. Ma mieć on długość około 7,5 kilometra. Planowana trasa ma składać się z dwóch jezdni, po trzy pasy ruchu każda. W ramach budowy Południowej Obwodnicy Warszawy powstanie nie tylko trasa ekspresowa o łącznej długości 18,5 kilometra, ale także tunel pod Ursynowem, most przez Wisłę oraz estakady nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Inwestycja uwzględnia budowę kilku węzłów: Ursynów Zachodni, Ursynów Wschodni, Przyczółkowa, Wał Miedzeszyński, Patriotów oraz Czerniakowska Bis. Planowany termin realizacji całej inwestycji to trzeci kwartał 2020 roku.
Pod koniec września Wojewoda Mazowiecki podpisał pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji drogowej na odcinku „C”. Dzięki temu już niedługo możliwe będzie rozpoczęcie prac przygotowawczych, takich jak wycinka drzew czy budowa dróg dojazdowych. Postępowanie w sprawie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej dla pozostałych dwóch odcinków jest w toku.
Projekt Południowej Obwodnicy Warszawy realizowany będzie w formule „projektuj i buduj”. Zakładana ona, że wykonawca odpowiedzialny jest zarówno za przygotowanie projektu, jak i jego realizację. Taki system budził pewne obawy. Sceptycy zauważali, że może stanowić pole do nadużyć.
Stworzenie Południowej Obwodnicy Warszawy to niezwykle ważny element usprawniający zarówno ruch miejski, jak i krajowy. Trasa ekspresowa S2 przejmie część ruchu z istniejących już dróg krajowych i wojewódzkich, znacznie je odciążając. Umożliwi również poprawę komunikacji pomiędzy dzielnicami miasta – Mokotowem, Ursynowem, Wawrem – i terenami przylegającymi do stolicy. Zapowiadane jest stworzenie nowych chodników i ścieżek rowerowych, dzięki czemu usprawni się komunikacja pieszo-rowerowa pomiędzy dzielnicami położonymi po dwóch stronach Wisły. Dzięki Południowej Obwodnicy Warszawy szybko i sprawnie będzie można dotrzeć do węzła Konotopa na trasie autostrady A2. W przyszłości połączona będzie również poprzez węzeł Lubelska z planowaną dalszą częścią autostrady A2. Wiadomo, że inwestycja otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda