Poszukiwany wykonawca przebudowy Pawilonu Zodiak i jego otoczenia
Ruszył przetarg na wykonawcę pawilonu Zodiak oraz placu między budynkiem a Pasażem Wiecha. Opuszczony od lat budynek w ścisłym centrum stolicy wspólnie z placem stworzą przestrzeń nawiązującą do modernistycznej przeszłości. W pawilonie działać będzie Centrum Informacji Gospodarczej, a nowa jakość placu pozwoli na czasowe aranżacje z zakresu kultury, nauki czy działań dla dzieci.
– Podstawową ideą projektu jest próba włączenia do debaty publicznej o otaczającej nas przestrzeni szerszej grupy zainteresowanych. Plac przed pawilonem stanowić będzie symboliczną białą kartkę papieru, na której w postaci wpisów, rysunków a przede wszystkim tymczasowych instalacji, będą mogły zostać zapisane wizje, idee, przemyślenia czy manifesty. – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
– Powiązany z placem pawilon to hołd dla powojennej architektury modernistycznej a jednocześnie pole eksperymentu – mówi Marlena Happach, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP.
Pawilon Zodiak wraz z całym kompleksem Ściany Wschodniej to dobro kultury współczesnej uwzględnione w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Działanie w takim miejscu wymaga przede wszystkim przywrócenia utraconych z upływem czasu wartości, nad czym czuwała uczestnicząca w wyborze autorów projektu Barbara Kaliszewska - projektantka pierwotnego placu. Nowy projekt zachowuje kameralną skalę założenia, przywraca elementy wodne w postaci fontanny deszczownicowej, nawiązuje do ażurowych daszków poprzez sufit z siatki świateł - wszystko to w formie współczesnej interpretacji.
Na placu delikatna zasłona z kropelkujacej wody, dzięki wbudowanym czujnikom śledzić będzie ruch człowieka i pozwala na przekroczenie suchą stopą niematerialnej ściany w dowolnym jej fragmencie. Zieleń wraca w formie wertykalnych ogrodów zielonych. Ze względu rozbudowaną infrastrukturę podziemną projekt nie wprowadza na plac drzew. Jedyne większe drzewo jakie w tym miejscu urosło przechyliło się i złamało, stąd poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Zimozielone prostopadłościany pozwalają uzyskać 108m2 powierzchni biologicznie czynnej i wraz z rozproszoną w powietrzu wodą i odbijającą światło białą posadzką stworzą specyficzny mikroklimat miejski ograniczający efekt wyspy ciepła.
Gładka powierzchnia placu z wielkoformatowych płyt z białego granitu pokrytych powłoką hydrofobową, będzie przeznaczona do pisania i rysowania grafitem. Nad centralnym punktem kwadratowego placu ma znajdować się kamera, rejestrująca z lotu ptaka całą płaszczyznę zdarzeń i transmitująca obraz na dedykowaną stronę internetową
A przestrzeń placu będzie się zmieniać nieustająco. W procedurze open call wybrane zostaną najciekawsze czasowe aranżacje placu. Kultura, sztuka, działania społeczne, ekologiczne, nauka, działania z dziećmi - dzięki wszystkim tym aktywnościom nigdy nie będzie nudno. To nie będzie kolejne miejsce do posiedzenia na ławce. To nowe, innowacyjne spojrzenie na kształtowanie i działanie przestrzeni publicznej.
W pawilonie na piętrze znajdzie się Centrum Informacji Gospodarczej, które ma być wizytówką dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitarnego stolicy. Na parterze swoją przestrzeń będzie mieć Oddział Warszawskiego SARP, służąca ekspozycji projektów architektonicznych i urbanistycznych. W wspólnej przestrzeni znajdą się wystawy, instalacje i makiety, a także kawiarnia i księgarnia. Połączenie placu z przestrzenią pawilonu zapewnią otwierane ściany. Całość będzie mogła sezonowo działać wspólnie, tworząc przestrzeń otwartą dla mieszkańców.
Projekt przebudowy budynku opracowała warszawska pracownia Kalata Architekci, a placu przed budynkiem Zodiak krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne budynku i placu finansuje miasto st. Warszawa. Termin składania ofert w przetargu na przebudowę i nadbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania istniejącego pawilonu Zodiak oraz zagospodarowanie otoczenia to 30 maja 2016 r. Wykonawca będzie mieć czas do 30 czerwca 2018 roku na realizację zadania.
Źródło: U m.st. Warszawa