mobile
REKLAMA

Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Urząd Pracy m.st. Warszawy otworzył Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim.

Informacja prasowa
Praca dla uchodźców – warszawski punkt pośrednictwa

Warszawa pomaga cudzoziemcom znaleźć pracę

Na mocy niedawno uchwalonej tzw. specustawy osoby mające obywatelstwo ukraińskie mogą podejmować pracę na uproszczonych zasadach. Od wczoraj w centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 77/79 działa punkt obsługi Urzędu Pracy m. st. Warszawy, który pomaga osobom z Ukrainy w poszukiwaniu zatrudnienia i odnalezieniu się na polskim rynku pracy.

– Dzisiaj karmimy, poimy naszych gości, znajdujemy im dach nad głową. Ale musimy myśleć, co dalej. Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej naszych gości mogło znaleźć pracę i to pracę zgodną z ich kwalifikacjami – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Punkt nie prowadzi rejestracji numerów PESEL, zgłaszać mogą się do niego także Ci obywatele Ukrainy, którzy jeszcze go nie posiadają.

- Już wczoraj, przed oficjalnym otwarciem, zarejestrowaliśmy około 50 osób. Większość to kobiety, z wysokimi kwalifikacjami, dyrektorki, menedżerki. Teraz poszukują wszelkiej pracy, żeby się utrzymać – opowiada Beata Jarosz, pośredniczka pracy i tłumaczka pracująca w nowym punkcie.

Można w nim uzyskać oferty pracy, a także zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Stale obecni są tłumacze, aby ułatwić kontakt pomiędzy pracownikami urzędu, a osobami poszukującymi pracy. Na sali jest osiem stanowisk, przy których można wypełnić wstępny formularz, samą rejestrację ostatecznie kończy rozmowa z urzędnikiem. Zarejestrowani będą otrzymywać oferty pracy mailem.

Aktualne bazy ofert i setki zatrudnionych

Dotąd, w ramach możliwych działań, powiatowy urząd pracy dziennie legalizował pracę około 500 osób narodowości ukraińskiej na podstawie obowiązujących przepisów. Do wszystkich punktów, w których są większe grupy Ukraińców przekazywane są informacje jak samodzielnie poszukiwać pracy. Przede wszystkim jest to Centralna Baza Ofert Pracy na stronie oferty.praca.gov.pl, w tym warszawskie tłumaczone na język ukraiński ale także możliwości znalezienia pracy przez portale komercyjne.

Samorząd warszawski nie dysponuje swoimi środkami na zadania z zakresu rynku pracy, dlatego Urząd Pracy zgłosił zapotrzebowanie na środki pochodzące z rezerwy Funduszu Pracy będącego w dyspozycji Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z przeznaczeniem na szkolenia z języka polskiego przygotowującego do pracy zarobkowej obywateli Ukrainy. Szkolenia obejmą około 400 osób, co będzie kosztowało 1 mln zł.

Potrzebne pieniądze z budżetu państwa

- Większość zadań związanych z pomocą naszym gościom rząd zleca samorządom. Mamy sygnały, że otrzymamy na to pieniądze m.in. ze środków Unii Europejskiej. Jestem za tym, żeby one trafiały wprost do samorządów i organizacji pozarządowych zajmujących się bezpośrednio pomocą – mówi prezydent Trzaskowski.

W Warszawie od wybuchu wojny zatrzymało się ok. 300 tys. osób. Do szkół i przedszkoli przyjęto już siedem tysięcy dzieci.

- Musimy mieć świadomość, że będzie większe obciążenie szkół, służby zdrowia, urzędów. Zwiększy się też zużycie prądy, wody w mieszkaniach i w punktach, w których przyjmujemy naszych gości. Jako samorząd nie będziemy w stanie tego wszystkiego sfinansować zwłaszcza w sytuacji, gdy rząd wciąż odbiera pieniądze samorządom. A na tzw. Polskim Ładzie Warszawa straciła 1,5 mld złotych – wylicza prezydent Trzaskowski i apeluje do rządu o pieniądze na pokrycie tych wydatków.

Korzyści z rejestracji dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy zarejestrowani w Urzędzie jako osoby bezrobotne oprócz możliwości skorzystania z usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego będą mogli skorzystać z instrumentów finansowanych ze środków publicznych. Urząd ma na ten cel w 2022 roku 38 mln zł. Osoby bezrobotne, w tym te z Ukrainy, skorzystają przede wszystkim ze szkoleń, staży, prac interwencyjnych, robót publicznych, refundacji kosztów opieki nad dziećmi. Mogą też ubiegać się o pieniądze na podjęcie działalności gospodarczej.  

Pracodawcy poszukiwani

Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył legalnie granicę Polski od dnia 24 lutego 2022 r. może podjąć zatrudnienie. Pracodawca ma obowiązek zgłosić to zatrudnienie w terminie 14 dni do Urzędu Pracy poprzez portal praca.gov.pl . Pośrednictwo pracy w Polsce jest bezpłatne. Nikt nie ma prawa pobierać opłat za udostępnianie ofert. Umowa musi zostać zawarta najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Pracodawca nie ma prawa zatrzymywać dokumentów np. paszportu zatrudnionych osób.– o tych wszystkich zasadach obywatele Ukrainy są informowani w ulotkach i na stronie Urzędu Pracy.

Pracodawcy chcący zatrudnić obywateli Ukrainy mogą to zatem zrobić samodzielnie lub też złożyć do urzędu ofertę pracy zaznaczając opcję zatrudnienia osoby z Ukrainy. Szczegóły dostępne na stronie i Facebooku Urzędu Pracy.

W bazie ofert dla Warszawy w Urzędzie Pracy jest obecnie 360 ofert na 2300 stanowisk pracy.

Przypominamy również, że cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy 505 700 701 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00 do20), informacje także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.

Fot.UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda