Prawie połowa Polaków za likwidacją gimnazjów
Dwie trzecie Polaków słyszało o przygotowywanej przez rząd reformie szkolnictwa, jednak większość nie zna szczegółów - wynika z badania TNS Polska. 43 proc. respondentów uważa, że reforma jest potrzebna, a 45 proc. chce likwidacji gimnazjów.
Jak pokazało badanie, choć większość Polaków (68 proc.) słyszała o zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformie, to jedynie 15 proc. zna jej szczegóły; ponad połowa respondentów (53 proc.) słyszała o projektowanych zmianach, ale nie zna szczegółów. Blisko jedna trzecia badanych (32 proc.) nie słyszała o reformie.
Osoby w wieku 15-19 lat, a więc uczniowie, stanowią najliczniejszą grupę respondentów (80 proc.), którzy słyszeli o przygotowanym przez ministerstwo projekcie.
Według badania 43 proc. Polaków uważa, że reforma szkolnictwa jest potrzebna. Odmiennego zdania jest jedna trzecia badanych (32 proc.), w tym co dziesiąty respondent (10 proc.) jest zdecydowanie przeciw. Co czwarty Polak (25 proc.) nie ma zdania na ten temat.
Grupy respondentów, w których większość osób dostrzega potrzebę wprowadzenia reformy, to mieszkańcy miast od 20 do 100 tys. ludności (56 proc.), zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (58 proc.) oraz mieszkańcy regionów dolnośląskiego (54 proc.) i pomorskiego (51 proc.).
Niespełna połowa Polaków (45 proc.) zgadza się z tym, że gimnazja trzeba zlikwidować, z czego niemal jedna piąta (17 proc.) zdecydowanie popiera ten pomysł. Przeciwnego zdania jest jedna trzecia Polaków (33 proc.).
Źródło: www.kurier.pap.pl