Przypominamy o rozliczeniu deklaracji podatkowej za 2017 rok
Tegoroczny termin złożenia deklaracji podatkowej za rok 2017 mija w poniedziałek, 30 kwietnia. Choć coraz więcej mieszkańców stolicy rozlicza się z PIT-u nie czekając do ostatniej chwili, to są także tacy, którzy jeszcze tego nie zrobili. Podpowiadamy zatem co zrobić, aby w późniejszym okresie nie było problemów z Urzędem Skarbowym.
Podatek od osób fizycznych jest najważniejszym i największym źródłem dochodu Warszawy. Prognozy przewidują, że w obecnym roku przekroczy on pięć miliardów złotych. – Dochody z tego tytułu są bardzo ważne dla rozwoju miasta, ponieważ stanowią prawie 1/3 budżetu miasta. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Dlaczego jeszcze warto płacić podatki w mieście stołecznym? „Miasto już od kilku lat zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą mniej za bilety długookresowe, ponadto mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka, działających na bazie Warszawskiej Karty Miejskiej i innych elektronicznych nośników. Na posiadaczy kart czeka już ponad 100 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, firmy cateringowe, gabinety i centra medyczne, kluby fitness, bary i restauracje, szkoły językowe oraz muzyczne, księgarnie, sklepy i serwisy internetowe oraz ośrodki wypoczynkowe. Można m.in. otrzymać 62 proc. zniżkę na wybrany kurs języka angielskiego, 50 proc. ulgę na wybrane usługi medyczne, kupić taniej bilety do muzeów i kin (od 3 do 10 zł), czy dostać 15 proc. bonifikatę na usługi w serwisie samochodowym i motocyklowym. Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków i przedszkoli. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki niż osoby o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków” – informuje stołeczny Ratusz.
PIT rozliczyć można osobiście w jednej z poniższych placówek:
- Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo (ul. Białobrzeska 53a)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany (ul. Skalbmierska 5)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów (ul. Postępu 16A)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Praga (ul. Jagiellońska 15)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek (ul. Dąbrowszczaków 14)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów (ul. Wynalazek 3)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer (ul. Ludwika Mycielskiego 21)
- Urząd Skarbowy Warszawa-Wola (ul. Powstańców Śląskich 2D)
- I Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście (ul. Lindleya 14)
- II Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście (ul. Jagiellońska 15)
- III Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście (ul. Lindleya 14)
- Izba Skarbowa w Warszawie (ul. Alojzego Felińskiego 2B)
- od osób fizycznych można rozliczyć także w formie elektronicznej.