mobile

Raport o stanie miasta 2021

Po raz kolejny Prezydent m.st. Warszawy zaprasza do lektury Raportu o stanie miasta, który podsumowuje najważniejsze w zeszłym roku wydarzenia i działania. Był to kolejny rok zmagań z pandemią, przyniósł także nowe wyzwania związane z migracjami.

Informacja prasowa
Raport o stanie miasta 2021

Zapraszając do lektury najnowszego Raportu o stanie miasta, prezydent Rafał Trzaskowski podkreśla, że dzięki odpowiedzialności warszawianek i warszawiaków udało szybko rozpocząć powrót do normalnego życia.

Aż 76% naszych mieszkańców przyjęło pełną dawkę szczepionki, co było najlepszym wynikiem wśród dużych gmin w Polsce. Nagroda w wysokości 1 mln złotych, którą otrzymaliśmy w konkursie „Najbardziej Odporna Gmina”, przeznaczona została na wsparcie psychiatryczne i psychologiczne dla osób, które mierzą się z kryzysami spowodowanymi pandemią - w tym izolacją społeczną. Rozwinęliśmy też platformę do edukacji online. Warszawskie instytucje kultury mimo trudnych warunków dzielnie radziły sobie z odbudowywaniem frekwencji oraz udostępnianiem zasobów online” – podkreśla prezydent Trzaskowski.

Miniony rok przyniósł Warszawie także nowe doświadczenia związane z migracjami. Miasto i jego mieszkańcy udzielili wsparcia uchodźcom z Białorusi i Afganistanu.

Nikt z nas wówczas nie przypuszczał, że przed nami będzie większe wyzwanie – udzielenie pomocy ofiarom agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” – dodaje prezydent.

Mimo trudnych czasów miasto nie rezygnuje z ambitnych planów poprawy wygody i jakości życia. W zeszłym roku ruszyła budowa kolejnych fragmentów Nowego Centrum Warszawy: Zielonej Marszałkowskiej i Placu Pięciu Rogów. Rowerzyści zyskują nowe trasy, a piesi przejścia.

Do użytku oddano nowe szkoły i przedszkola. Oczekujące rodziny otrzymały klucze do 156 nowych mieszkań, a 308 zmodernizowano.

Zasadziliśmy ponad 10 tysięcy nowych drzew. Udzieliliśmy 1074 dotacji na wymianę źródeł ciepła. W realizacji celów miasta uczestniczyło ponad 1000 organizacji pozarządowych. Po raz kolejny miasto przyznawało stypendia sportowe, naukowe i artystyczne. 9215 osób wzięło udział w miejskim programie „Szkoła rodzenia”, a 2111 par skorzystało z miejskiego programu dofinansowania procedury in vitro” – pisze we wstępie prezydent Rafał Trzaskowski.

Nowoczesna, różnorodna, wygodna do życia i otwarta na świat metropolia, którą jest dzisiaj Warszawa, nie może jedynie poprzestać na inwestycjach miejskich. Musi być wspólnotą wolnych ludzi, których głos jest słyszany i słuchany w dyskusji w świecie o demokracji, tolerancji i szacunku dla prawa. Dlatego angażujemy się we współpracę z innymi miastami, które podzielają nasze wartości i ideały. Powołany w 2019 r. przez burmistrzów Budapesztu, Bratysławy, Pragi oraz z mojej inicjatywy Pakt Wolnych Miast rozrósł się w minionym roku o kolejne miasta. Zapewniam Państwa, że wbrew ogromnym wyzwaniom i problemom, które przynoszą nam kolejne lata, Warszawa będzie miastem otwartym dla każdego” – kończy wprowadzenie do raportu prezydent Warszawy i zaprasza do jego lektury.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda