mobile
REKLAMA

Remonty pustostanów na Ochocie

Gospodarka mieszkaniowym zasobem gminy to temat, który od lat wzbudza duże zainteresowanie części mieszkańców, ale i wiele kontrowersji. Opinie w tym zakresie są różne

Informacja prasowa
Remonty pustostanów na Ochocie

Są zwolennicy budownictwa komunalnego, ale nie brakuje też przeciwników. Jednak w obowiązujących uwarunkowaniach prawnych grupie osób spełniających kryteria wynikające z przepisów przysługuje poprawa warunków mieszkaniowych. Samorząd musi też w wielu przypadkach (głównie na podstawie wyroków sądowych) zapewnić lokale socjalne. I tu się zaczyna problem. Często brakuje pieniędzy na budownictwo komunalne oraz na remonty pustostanów, wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. To codzienność warszawskich dzielnic. Przykładowo na Ochocie na poprawę warunków mieszkaniowych oczekuje 150 rodzin. Dodatkowo należy zapewnić lokale socjalne dla 175 rodzin. W sumie – nie jest to mało. Żeby chociaż trochę skrócić tę kolejkę niezbędne są remonty pustostanów w zasobie komunalnym.

Remonty w gestii ZGN

Za remont pustostanów odpowiada Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Ochota. Z informacji przekazanych przez ZGN Ochota wynika, że w roku 2023 przewiduje się wyremontowanie około 56 lokali (pustostanów), zgodnie z listą lokali przeznaczonych do remontu w 2023 r. stworzoną przez ochocki Wydział Zasobów Lokalowych.

I jak to często bywa kwestią fundamentalną są środki finansowe. Koszt remontu jednego metra kwadratowego lokalu ciągle rośnie, dlatego trudno jest oszacować konkretną liczbę lokali, które będą wyremontowane. Stąd pojawia liczba około 56 lokali. Oczywiście bardzo istotne są też tzw. „moce przerobowe” wykonawców prac remontowych.

Uwzględniając jedynie możliwości finansowe ZGN wykonanie remontów w ponad 50 lokalach byłoby absolutnie niemożliwe. W planie ZGN na remont pustostanów przeznaczono kwotę 300 000,00 PLN.

Ile środków jest przeznaczonych na remonty

Dodatkowo ZGN otrzymał w trzech transzach wsparcie finansowe ze stołecznego Biura Polityki Lokalowej:

900 000,00 zł - rezerwa celowa BPL

500 000,00 zł - rezerwa celowa BPL

150 000,00 zł - rezerwa celowa BPL

Razem ze środkami z Biura Polityki Lokalowej kwota przeznaczona na remonty pustostanów w 2023 r. wynosi 1 850 000,00 PLN. I właśnie taka suma pozwoli, według ZGN Ochota, na remont ok. 56 pustostanów.

Chcielibyśmy aby było więcej, ale w porównaniu z minionymi latami te plany ZGN wyglądają i tak optymistycznie.

fot.UDOchota

Tekst przygotowany we współpracy z firmą And-Mix.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda