mobile
REKLAMA

Rusza program profilaktyki onkologicznej w Warszawie

W Warszawie rusza pilotażowy program profilaktyki onkologicznej kobiet i mężczyzn pn. „Sprawdzam”. Miejscy radni przeznaczyli na niego 2,5 mln zł dotacji. - W ramach projektu zaplanowano działania edukacyjne w zakresie samobadania piersi i jąder oraz promowanie okresowych badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia -przekazał stołeczny ratusz

IS
Rusza program profilaktyki onkologicznej w Warszawie

Najczęściej wykrywanym u kobiet nowotworem złośliwym jest rak piersi. Jak wskazuje stołeczny ratusz ponad 6 tys. kobiet co roku umiera z jego powodu. Średnio rocznie wykrywany jest u 20 tys. pacjentek. Na początku choroba nie daje o sobie znać. Rak piersi jest bezbolesny i bezobjawowy. Stąd wiele kobiet zgłasza się do lekarza, gdy jest już zbyt późno. Kobiety pojawiają się w gabinecie lekarskim, gdy guz zdążył już urosnąć do dużych rozmiarów lub, gdy doszło do przerzutów.

W przypadku nowotworów gruczołu krokowego wg przedstawionych danych w Polsce umiera 5,5 tys. mężczyzn rocznie, zaś wykrywany jest u blisko 20 tys. To właśnie ten rodzaj raka jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat. I stanowi 25 proc. zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej.

- W przypadku Warszawy, nowe rozpoznania raka piersi to około 1200 przypadków rocznie, a około 1000 przypadków to nowo wykryte nowotwory jądra i gruczołu krokowego – wskazuje stołeczny ratusz.

Dlatego tak ważne jest samobadanie, które jest prostym sposobem na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium.

Sprawdzam!” się - badam się

- O zdrowie można dbać na wiele sposobów, ale najważniejsza jest profilaktyka, która jest szczególnie istotna w przypadku chorób nowotworowych, w tym również raka piersi i jąder. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na pełne wyleczenie, dlatego przykładamy szczególną wagę do edukacji w zakresie samobadania oraz wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Na nowy miejski program promocji zdrowia pn. „Sprawdzam!” planujemy blisko 2,5 mln zł do końca tego roku – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej polityki zdrowotnej.

Jak informuje wiceprezydentka program „Sprawdzam!” będzie realizowany w blisko 90 miejskich poradniach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie całej Warszawy (POZ). Podczas wizyty lekarskiej pacjenci i pacjentki otrzymają zaproszenie do udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących samobadania piersi i jąder. Ponadto będą im wręczane broszury na temat samobadania, badań profilaktycznych oraz roli diety i aktywności fizycznej w profilaktyce nowotworów. Osoby zainteresowane udziałem w zajęciach będą mogły odbyć szkolenie z samobadania zaraz po wizycie lekarskiej, albo umówić się w innym, dogodnym dla siebie terminie. W szkoleniach z samobadania będą mogły wziąć udział wszystkie osoby zapisane w miejskich POZ, które dowiedzą się o akcji również z plakatów czy innych materiałów informacyjnych.

Zajęcia edukacyjne dotyczące samobadania piersi i jąder będą prowadzone przez specjalnie przeszkolony w tym celu personel medyczny poradni (pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci/-tki- i inne osoby z personelu medycznego). Pacjentki będą zapraszane do udziału w szkoleniu z samobadania piersi dla kobiet, mężczyźni - do udziału w szkoleniu z samobadania jąder. Do szkolenia i nauki samobadania będzie wykorzystany specjalistyczny sprzęt – anatomiczne modele-fantomy.

 

fot. UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda