Studia dzienne czy zaoczne - jakie wybrać?
Wybór kierunków oraz formy studiów, to jedna z ważniejszych decyzji w życiu dorosłego człowieka. Wybierać możemy spośród wielu kierunków, pod uwagę biorąc jedynie te, które zgodne są z naszymi zainteresowaniami i planami na przyszłość. Spośród dostępnych opcji rozważać możemy również studia dzienne i zaoczne - które z nich wybrać i dlaczego?
Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy wybrać studia niestacjonarne, a może stacjonarne? Przeczytaj już teraz, a wybór stanie się prostszy!
Czym są studia dzienne, a czym studia zaoczne
Są to dwie bardzo popularne formy studiowania. Inne ich nazwy to studia stacjonarne (odnoszące się do studiów dziennych) i niestacjonarne (odnoszące się do studiów zaocznych). Te pierwsze charakteryzują się tym, że zazwyczaj nauka jest prowadzona na uczelniach od poniedziałku do piątku. Te drugie, czyli studia niestacjonarne natomiast, charakteryzują się nauką w trybie weekendowym. Czyli rozpoczynają się piątkowym popołudniem, lub od soboty i trwają cały weekend (zawsze grafik zajęć jest ustalany wcześniej). Często również są prowadzone w trybie online, szczególnie w dobie aktualnej pandemii.
Na studia dzienne zazwyczaj decydują się osoby, które są tuż po ukończeniu szkoły. Jak można się domyślić, taki rodzaj nauki pochłania mnóstwo czasu, przez co bardzo ciężko pogodzić je z dodatkową pracą. Studia zaoczne natomiast, są chętnie wybierane przez osoby pracujące. Te mogą pogodzić zajęcie zarobkowe, czy życie rodzinne wraz z kształceniem się.
Jeżeli zatem jesteś osobą mającą dużo wolnego czasu, który w większości chcesz poświęcić nauce - zainteresuj się studiami stacjonarnymi, gdzie nauka odbywa się również w trybie stacjonarnym.
W przypadku, kiedy ważne jest dla Ciebie pogodzenie nauki z pracą, czy życiem rodzinnym - skuś się na studia zaoczne, gdzie zajęcia odbywają się jedynie w weekendy!
Zalety i wady studiów niestacjonarnych i stacjonarnych
Aby lepiej poznać jeden, jak i drugi rodzaj nauki, przygotowaliśmy kilka zalet i wad. Dzięki temu będzie można prościej spojrzeć, co przemawia za studiami dziennymi, a co za zaocznymi.
Studia stacjonarne
Za studiami dziennymi przemawiają takie zalety jak np.:
- Duża liczba godzin, jaką studenci dzienni spędzają na uczelniach.
- W studiach dziennych jest szeroko rozbudowana oferta zajęć dodatkowych, z których mogą korzystać studenci.
- Studia te, sprzyjają nawiązywaniu relacji i przyjaźni.
- Osoby studiujące mają przywilej ciągłego kontaktu z wykładowcami, czy opiekunami.
- Brak potrzeby przestawiania się na odmienny system nauki niż ten, znany ze szkoły średniej.
Oczywiście to nie wszystkie zalety. Poniżej znajdziesz również kilka wad:
- Mało czasu na podjęcie dodatkowej pracy.
- Obowiązek codziennego uczestnictwa na zajęciach.
- Dla osób pochodzących z dalszych okolic uczelni przymus zamieszkania w mieście studiowania.
Studia niestacjonarne
Za studiami zaocznymi również przemawia wiele zalet, oto one:
- Na studiach niestacjonarnych istnieje możliwość zdobywania wiedzy w wysoce kalorycznej i skompresowanej formie.
- Studia niestacjonarne dają dużo przestrzeni dla poza studenckiej aktywności.
- Studiując zaocznie, można w łatwy sposób pogodzić pracę i naukę.
- Studia niestacjonarne mogą przyspieszyć rozwój kariery zawodowej.
Ponownie, to nie wszystkie zalety, jakie posiadają dane studia. Warto też wyróżnić kilka wad:
- W przypadku omawianej nauki student zaoczny musi opanować indywidualnie większą ilość wiedzy.
- Brak stałego kontaktu studentów zaocznych z wykładowcami lub opiekunami.
- W przypadku studiów zaocznych studenci mają mniejszą ilość czasu na ćwiczenia praktyczne.
- Zazwyczaj studenci zaoczni muszą wykazać się większą determinacją do samodzielnej nauki, aniżeli w przypadku studiów dziennych.
Jak widać, zarówno jedne, jak i drugie studia mają zalety i wady. Dla kogo są przeznaczone? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie indywidualnie. Ogromną wspólną zaletą jest to, że po ukończeniu jednych, jak i drugich zdobyć można takie same tytuły, tj. licencjat, inżynier, bądź magister.
Czy ze studiów zaocznych, można przejść na dzienne i odwrotnie
Być może ten poradnik czytają osoby, które borykają się z takim problemem. Otóż okazuje się, że studenci zarówno studiów niestacjonarnych, jak i stacjonarnych mają możliwość przejścia na inny tryb nauki.
Decydując się zamienić studia dzienne na zaoczne, jest prościej, gdyż taka zmiana wiąże się w zasadzie jedynie z wnoszeniem opłat za naukę od nowego semestru (o ile studia dzienne były darmowe).
Zamiana w drugą stronę (zaoczne na dzienne), często wiąże się z wymogiem posiadania przez danego studenta odpowiedniej średniej z ocen. Niekiedy również potrzebne jest uzupełnienie różnic programowych (wszelkie niezbędne informacje zawsze można uzyskać w dziekanacie).
Każdy, kto zechce zmienić tryb studiowania, najpierw musi skonsultować to z odpowiednimi organami danej uczelni - dzięki temu pozna wszystkie niezbędne warunki, aby móc przenieść się sprawnie.
Najchętniej wybierane kierunki studiów
Powołując się na dane, które udostępnił resort edukacji, zauważyć można, że ogólnie najpopularniejszymi kierunkami studiów w ostatnim roku były:
- informatyka - pierwsze miejsce i prawie 45 tysięcy chętnych,
- psychologia - miejsce drugie z liczbą około 40 tysięcy chętnych,
- zarządzanie - blisko 37 tysięcy chętnych,
- prawo - znacznie niższa liczba niż powyższe, bo około 22 tysięcy chętnych, co i tak daje temu kierunkowi 4 miejsce,
- kierunek lekarski - nieznacznie mniej od powyższego, czyli około 21 tysięcy chętnych.
Na dalszych miejscach znalazły się takie kierunki jak ekonomia, budownictwo, finanse i rachunkowość i inne.
Studenci wybierali zarówno naukę w trybie dziennym, jak i trybie zaocznym.
Gdzie iść na studia?
Na to pytanie niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jest tak dlatego, że każdy student indywidualnie musi podejść do oceny danej uczelni, czy kierunku, a kolejno dokonać takiego wyboru, który będzie dla niego najlepszy.
Co ważne, w kraju znajduje się wiele renomowanych uczelni, na które można próbować się dostać. Zatem studia dzienne w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, czy też studia zaoczne w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie i wielu innych miastach są jak najbardziej możliwe!
Podsumowanie
Studia dzienne, czy zaoczne? Jedne i drugie z pewnością korzystnie wpłyną na rozwój kandydata. Ponadto wybierać można spośród mnóstwa możliwych kierunków, co będzie niewątpliwą zachętą dla wielu osób.
Jednak decyzja na temat studiów powinna być oparta nie tylko wobec trybów kształcenia, czy kierunków. Spojrzeć należy również na to, w czym człowiek się odnajduje, co lubi, jakie ma doświadczenie zawodowe itp. Pamiętajmy, że studia są bardzo ważnym krokiem w życiu każdego, kto się na nie decyduje!