mobile

Tanie mieszkania z przetargu - jak i gdzie je kupić?

Planując zakup mieszkania z rynku wtórnego, zazwyczaj decydujemy się na kupno od poprzedniego właściciela, czy to w sposób bezpośredni, czy za pośrednictwem biur agencji nieruchomości. Tymczasem warto także sprawdzić ofertę przetargów mieszkań, w których można nabyć lokale w bardzo korzystnych cenach.

Informacja prasowa
Tanie mieszkania z przetargu - jak i gdzie je kupić?

Na czym polega przetarg mieszkaniowy

Przetarg to forma zbywania nieruchomości należących do jednostek samorządowych (np. urzędów miast i gmin), spółdzielni mieszkaniowych, czy spółek Skarbu Państwa (takich jak PKP, AMW czy Lasy Państwowe). Podmioty te wyprzedają nieruchomości, wystawiając je na licytacjach z cenami wywoławczymi zazwyczaj poniżej cen rynkowych nieruchomości.

Dla kogo taka opcja nabycia nieruchomości?

Z ofert przetargów mieszkaniowych może skorzystać każdy. Przynajmniej w przypadku przetargu nieograniczonego. Jest to tryb, w którym w odpowiedzi na ogłoszenie oferty sprzedaży mogą odpowiedzieć wszyscy zainteresowani.

Istnieje jeszcze drugi tryb – w przetargu ograniczonym oferty mogą składać wyłącznie grupy upoważnione do ich złożenia. Mogą to być pracownicy danej firmy lub mieszkańcy konkretnej gminy. W warunkach przetargu ograniczonego mogą również zostać wymienione osoby, które nie mogą brać w nim udziału (np. pracownicy spółdzielni zbywającej nieruchomość i ich rodziny).

Jak wyszukać oferty przetargu mieszkaniowego?

Każda instytucja organizująca przetarg informuje o tym we własnym zakresie. Dlatego poszukując tego rodzaju ofert, musisz sprawdzać strony internetowe i kanały instytucji w social mediach konkretnych instytucji, tablice ogłoszeniowe w urzędach miasta czy gminy, lokalne i ogólnokrajowe serwisy ogłoszeniowe oraz prasę. Informacje o przetargach zamieszczane są również w Biuletynie Informacji Publicznej.

Najwygodniejszym i najprostszym sposobem na wyszukanie ofert przetargowych jest serwis Listaprzetargow.pl. Tu w jednym miejscu zebrane są wszystkie aktualne oferty przetargów na nieruchomości z całego kraju. Ponadto, zapisując się w systemie powiadomień, informacje o nowej interesującej Cię ofercie otrzymasz natychmiast po jej pojawieniu się w sieci.

Jakie warunki należy spełnić, by wziąć udział w przetargu?

Każde ogłoszenie przetargowe musi zawierać konkretne informacje dotyczące postępowania. Wśród nich znajduje się opis warunków udziału w przetargu. 

Podawane są tu następujące informacje:

  • kto może wziąć udział w postępowaniu,
  • kto jest z niego wykluczony,
  • jakie dokumenty należy dostarczyć,
  • cena wywoławcza nieruchomości,
  • wysokość wadium i data jego wniesienia (wadium stanowi rękojmię zabezpieczająca interesy instytucji zbywającej nieruchomość i wpłacić musi je każdy przystępujący do licytacji),
  • data i miejsce przetargu,
  • kiedy możliwe jest obejrzenie sprzedawanej nieruchomości.

Rozróżnia się postępowania przetargowe ustne lub pisemne. W przetargu ustnym najważniejszym kryterium zawsze jest cena. W przetargu pisemnym decydujący może być inny aspekt niż finansowy. W przypadku nieruchomości zbywanych przez jednostki samorządowe decydujący może być planowane przeznaczenie lokalu.

Czy to się w ogóle opłaca?

Oferty wystawiane w systemie przetargowym to często lokale stare, w złym stanie technicznym i wymagające dużego remontu. Niektórych zainteresowanych zakupem takiej inwestycji może to odstraszać. Jednak oprócz niższych cen, oferty te mają szereg innych zalet, przez co naprawdę warto je rozważyć. Często znajdują się w świetnych lokalizacjach – w centrum miast lub w starych, prestiżowych dzielnicach miast, gdzie zakup nieruchomości na warunkach rynkowych jest: a) prawie niemożliwy, bo takich ofert nie ma, b) jeśli już się znajdą, to są bardzo drogie. Poza tym są to transakcje bezpieczne, przeprowadzane na jasnych i jawnych zasadach. Nie grozi Ci niespodzianka w postaci niechcianego lokatora, czy niejasnej sytuacji prawnej lokalu.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda