UCK WUM w gronie sześciu polskich placówek medycznych, w których realizowane są przeszczepy płuc
11 lipca, w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zespół specjalistów przeprowadził udane przeszczepienie płuca. Zabieg został wykonany u pacjenta, który przebył ciężką infekcję COVID-19, skutkującą włóknieniem płuc. 58-letni mężczyzna czuje się obecnie dobrze i zostanie wkrótce wypisany do domu
Pacjent, dla którego ratunkiem pozostał tylko przeszczep
Kilka miesięcy temu pacjent trafił do Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM. Lekarze zdiagnozowali u niego zaawansowane i nieodwracalne zmiany w płucach, będące wynikiem przebytej infekcji COVID-19. Zdecydowano, że jedynym ratunkiem dla jego życia będzie przeszczepienie płuc.
Pacjent został zakwalifikowany do zabiegu w innym ośrodku, a później, gdy uruchomiono program przeszczepiania płuc na WUM, miejsce operacji zostało zmienione na Warszawę, ze względu na bliskość miejsca zamieszkania pacjenta. Oczekiwał na przeszczepienie przez około pięć miesięcy. W lipcu otrzymał informację, że znaleziono dla niego dawcę.
- Przeszczepienie płuca (pojedynczego lub obu) znajduje zastosowanie w leczeniu pacjentów z ciężką niewydolnością tego narządu. Niewydolność oznacza niemożność czy niezdolność do wykonywania swych najważniejszych funkcji. W przypadku płuc jest to, mówiąc potocznie oddychanie, a bardziej precyzyjnie, niezdolność do zapewnienia prawidłowej wymiany gazowej, a więc utlenowania krwi i usuwania z niej CO2 – wyjaśnia Prof. Rafał Krenke, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób płuc i intensywnej terapii. - Niewydolność oddychania manifestuje się głównie dusznością i niezdolnością do wykonywania nawet niewielkich wysiłków – dodaje.
Sztab wykwalifikowanych specjalistów
Wszczepiali narząd: prof. Bartosz Kubisa, prof. Mariusz Kuśmierczyk, dr Agata Dżeljilji, dr Beata Broy-Jasik, anestezjolog oraz instrumentariuszki: Izabela Galewska i Anna Czajkowska.
W procedurę transplantacyjną, a także w opiekę nad pacjentem przed i po przeszczepieniu, zaangażowani byli również inni specjaliści z UCK WUM m.in.: pulmonolodzy - prof. Rafał Krenke, dr Joanna Klimiuk, dr hab. Marta Maskey-Warzęchowska, dr hab. Piotr Bielicki, dr hab. Tadeusz Przybyłowski, anestezjolog dr Katarzyna Błońska; kardiolog, transplantolog i internista prof. Małgorzata Sobieszczańska-Małek oraz koordynator transplantacyjny mgr Krzysztof Zając.
Skomplikowany zabieg
- Przeprowadziliśmy przeszczepienie prawego płuca. Resekowaliśmy prawe płuco chorego (biorcy) i w to miejsce wszczepiliśmy prawe płuco dawcy. Ze względu na chorobę współistniejącą serca oraz grożące zaburzenia hemodynamiczne drugiego płuca nie przeszczepiono – poinformował prof. Bartosz Kubisa, kierownik Oddziału Klinicznego Torakochirurgii, specjalista torakochirurg, transplantolog. Wyjaśnił on, że przeszczep płuc jest jednym z najtrudniejszych zabiegów w transplantologii, z uwagi na ich podatność na wszelkiego rodzaju infekcje oraz specyfikę funkcjonowania systemu odpornościowego.
Sam zabieg trwał około czterech godzin i przebiegł bez komplikacji. Pacjent zaczął oddychać samodzielnie już drugiego dnia po operacji. Po siedmiu dniach został przeniesiony z Oddziału Intensywnej Terapii do Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii UCK WUM. Dzięki opiece anestezjologów jest zdolny do samodzielnego jedzenia, picia, rozmawiania i chodzenia. Jest gotowy do powrotu do domu.
- Dolegliwości, które odczuwam są typowo pooperacyjne - np. ciągnące szwy. Mam słabe mięśnie, pracuję więc na rehabilitacji, żeby je wzmocnić, żeby klatka piersiowa działała pełną parą. - wypowiedział się pacjent, Robert Pasieczny. - Cieszę się, że wszystko idzie dobrze, nie ma komplikacji. Kocham życie, wiem, że pewne rzeczy nie są już dla mnie, ale jest tyle innych wspaniałości dookoła, którymi można się cieszyć – dodał.
Ośrodek przeszczepia nie tylko płuca
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest obecnie największym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce, gdzie przeprowadzane są przeszczepy wątroby, trzustki, nerek, szpiku, serca (w tym u dzieci) oraz transplantacje wielonarządowe zarówno u dorosłych, jak i dzieci.
- Program transplantacji płuc to kolejny krok w rozwoju strategii tworzenia silnego ośrodka transplantacyjnego w naszym centrum klinicznym. W 2023 roku w UCK WUM przeszczepiono łącznie 310 narządów. Co druga transplantacja wątroby w Polsce miała miejsce właśnie w UCK WUM - i to nie tylko w tym roku, ale patrząc na statystyki historycznie. W 2023 r. blisko 42% wszystkich przeszczepień trzustki także dokonali nasi specjaliści – wypowiedział się rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prof. Zbigniew Gaciong.
fot. WUM