Umowa na budowę szkoły na Żoliborzu – podpisana
Na Żoliborzu, przy ulicy Anny German, już wkrótce rozpocznie się budowa zespołu szkolno-przedszkolnego dla 800 uczniów i 150 przedszkolaków. W poniedziałek, 11 marca, władze Warszawy podpisały umowę na budowę tej placówki.
- W piątek podpisałem umowę na budowę szkoły na Targówku, dziś na nowy zespół szkolno-przedszkolny na Żoliborzu. To jest kontynuacja programu „Warszawa dla uczniów”, czyli między innymi rozwój infrastruktury oświatowej – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
Miejsce nauki i zabawy dla blisko tysiąca dzieci
Nowa szkoła jest przewidziana dla 800 uczniów, a przedszkole dla 150 maluchów. W zespole zatrudnienie znajdzie około 150 nauczycieli i pracowników obsługi. Czteropiętrowy budynek szkoły ma kształt prostokąta z wewnętrznym patio. Od strony północnej będzie sala gimnastyczna, zaś od zachodu - część przedszkolna. Oprócz auli, sali gimnastycznej i biblioteki, na terenie kompleksu powstanie boisko do koszykówki i siatkówki, do mini piłki nożnej i ręcznej z bieżnią, place zabaw, siłownia plenerowa. Inwestycja obejmuje również budowę miejsc parkingowych i miejsc na stojaki rowerowe, budowę części ulicy łączącej ulicę Anny German z ulicą Przasnyską oraz chodnika wzdłuż nowoprojektowanej ulicy i ścieżki rowerowej. Planowane zakończenie całej inwestycji to czwarty kwartał 2021 r., a koszt - 49,4 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm: MTM Budownictwo Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych „ŚLĄSK” Sp. z o.o. Według odrębnego opracowania powstanie ścieżka rowerowa, chodnik i miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Anny German.
Warszawa dla uczniów: budujemy szkoły
Zgodnie z zapowiedzą z programu, przyspieszyliśmy budowę nowych szkół i przedszkoli. W tej chwili powstaje 15 nowych szkół dla ponad 10 tys. uczniów. Z dwóch z nich – przy ul. Warzelniczej i ul. Myśliborskiej – uczniowie będą korzystać już we wrześniu 2019 r. W piątek, 8 marca Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy podpisał umowę na budowę pierwszego etapu zespołu szkolno-przedszkolnego na Targówku przy ul. Gilarskiej. Na 12 największych modernizacji szkół przeznaczyliśmy blisko 190 mln zł. To m.in. szkoły przy ul. Kawęczyńskiej, ul. Cietrzewia, szkoła specjalna przy ul. Różanej czy budynek przy ul. Twardej przeznaczony na ośrodek dla dzieci niedosłyszących.
Warszawa dla uczniów to także 100 złotych rocznie dla stołecznych uczniów na wyjścia do instytucji kultury, nauki czy sportu, podwyżki dla nauczycieli, rozwój indywidualnego doradztwa dla nastolatków, przygotowanie szkół na podwójny rocznik. Program „Warszawa dla uczniów” obejmuje rozwój edukacji samorządowej, wydłużenie godzin opieki w szkolnych świetlicach oraz opiekę psychologa i pedagoga w każdej szkole.
Źródło: UM Warszawa/ fot. FB Miasto Stołeczne Warszawa