mobile
REKLAMA

Urząd Statystyczny alarmuje - coraz więcej Polaków decyduje się na przeprowadzkę do Warszawy

Na przeprowadzkę do Warszawy decyduje się znacząca liczba Polaków, zwłaszcza osób młodych. Kusi ich różnorodny rynek pracy, dostęp do edukacji, służby zdrowia oraz kultury. Nawet ci, którzy wyprowadzają się ze stolicy, wybierają miejscowości położone w jej sąsiedztwie.

inf. pras.
TAGI
Urząd Statystyczny alarmuje - coraz więcej Polaków decyduje się na przeprowadzkę do Warszawy

 

Skąd pochodzą nowi mieszkańcy Warszawy? Które dzielnice są najbardziej atrakcyjne dla przyjezdnych? Dokąd przeprowadzają się osoby decydujące się na wyprowadzkę ze stolicy? Te pytania były punktem wyjścia dla przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Warszawie opracowania „Portret migranta. Migracje w m.st. Warszawie w latach 2005-2016”.

W latach 2005-2016 w Warszawie na pobyt stały zameldowało się 243 tys. osób, zaś wymeldowało 165 tys. Dodatnie saldo migracji odnotowały wszystkie dzielnice Warszawy z wyjątkiem Pragi-Północ. Najbardziej atrakcyjne dla nowych warszawiaków były Wilanów i Białołęka. Głównym atutem tych dzielnic jest bogata oferta mieszkaniowa, w przypadku Białołęki idąca w parze z korzystną ceną mieszkań.

Najwięcej nowych mieszkańców Warszawy przybyło z gmin zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego (40%). Drugim pod względem napływu było województwo lubelskie (12%). Kolejne miejsca zajęły sąsiadujące województwa: łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Natomiast najmniej ludności przybyło do Warszawy z województw najbardziej oddalonych: opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Z jakich miast pochodzili nowi mieszkańcy stolicy? Najwięcej świeżo upieczonych warszawian przeprowadziło się z Piaseczna (5,5 tys.), Lublina (5,4 tys.), Radomia (4,6 tys.), Łodzi (4,4 tys.) oraz Białegostoku (3,9 tys.).

Warszawiacy, którzy postanowili wyprowadzić się ze swego miasta, chcieli mimo wszystko mieszkać blisko niego. Najwięcej osób wybrało Piaseczno (12,3 tys. osób), Marki (5,7 tys.), Ząbki (5,3 tys.), Łomianki (5,2 tys. osób) oraz Pruszków (4,1 tys.).

Decyzję o zmianie miejsca zamieszkania częściej podejmowały kobiety niż mężczyźni oraz osoby pozostające w związku małżeńskim. Najliczniejszą grupą wśród przyjeżdżających do stolicy na stałe były osoby młode w wieku 25–29 lat, a więc wchodzące na rynek pracy po skończeniu studiów. Natomiast Warszawę najczęściej opuszczały osoby nieco starsze – w wieku 30–34 lata – często w ramach rodzinnej przeprowadzki z dziećmi.

„Portret migranta” zawiera charakterystyki migracji we wszystkich dzielnicach Warszawy. W analizie Urzędu Statystycznego w Warszawie wykorzystano dane dotyczące migracji wewnętrznych na pobyt stały za lata 2005-2016. Badanie nie uwzględnia migracji między dzielnicami.

źródło - urząd statystyczny

źródło zdjęcia: https://pxhere.com/en/photo/494204

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda