mobile
REKLAMA

Veturilo – nowe zasady użytkowania dla mieszkańców Warszawy.

Czy ktoś dzisiaj wyobraża sobie życie w wielkim mieście bez roweru miejskiego? Chyba nie. I nie inaczej jest w Warszawie. Od wielu lat korzystamy z sieci wypożyczali rowerów, a dla niektórych rower miejski stał się podstawowym środkiem transportu.

informacja prasowa
Veturilo – nowe zasady użytkowania dla mieszkańców Warszawy.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, iż w dniu 26 czerwca 2022 r. została zawarta umowa z firmą NEXTBIKE GZM Sp. z o.o. polegająca na uruchomieniu, zarządzaniu i kompleksowej eksploatacji systemu samoobsługowej wypożyczalni rowerów publicznych, działającego pod nazwą Warszawski Rower Publiczny Veturilo (WRP) na lata 2023-2028.

Po jedenastu latach funkcjonowania systemu w dotychczasowym kształcie, przyszedł czas na gruntowne zmiany – nowoczesne rozwiązania technologiczne
i wyższą jakość usług. Do ogłoszonego w marcu przetargu zgłosiła się jedna firma – Nextbike GZM, która spełniła wymogi postawione w przedmiotowym postępowaniu przetargowym. System, który będzie funkcjonował od marca 2023 w ramach zamówienia podstawowego, będzie składał się z 300 stacji rowerowych, rozlokowanych na terenie m.st. Warszawy wraz z pompkami rowerowymi, a także będzie wyposażony w 2 700 rowerów standardowych, 300 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz 30 tandemów.

Każdy z punktów wypożyczeń (stacji) będzie składać się ze zwykłych stojaków o kształcie tzw. „odwróconego U”, które pozwalają na stabilne oparcie ramy roweru. Stojaki będą standardowe, bez elektrozamka, który obecnie trzyma rower w stacji. Zamiast tego, każdy rower będzie posiadał unieruchamiającą go blokadę na koło oraz odbiornik GPS. Sama stacja też będzie wyposażona w GPS, co pozwoli określić „obszar stacji”, w którym należy zwrócić rower. Za dodatkową opłatą osoby korzystające z systemu będą mogły to zrobić także w określonym obszarze zwrotu, oczywiście z zachowaniem pewnych zasad i przy poszanowaniu przepisów ruchu drogowego oraz Regulaminem WRP Veturilo.

To dodatkowa możliwość przewidziana jako uzupełnienie modelu opartego na stacjach. Ważną nowością będzie całkowita rezygnacja z terminali komputerowych, stanowiących dziś jedną z form rejestracji w systemie, wypożyczania, a także zwrotu rowerów. Takie urządzenia są droższe w eksploatacji, przydatne tylko dla niewielkiej części użytkowników, bo już od lat ponad 90 proc. wszystkich wypożyczeń odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej.

Jednocześnie ZDM informuje, że ze względu na ograniczony budżet przeznaczony na realizację wyżej opisanego projektu, uniemożliwiający zwiększenie liczby stacji Veturilo, ZDM w opracowywanej dokumentacji przewidział możliwość skorzystania z prawa opcji w ramach zawartej umowy z nowym Operatorem WRP Veturilo.

Będzie ono umożliwiało rozszerzanie systemu Veturilo o dodatkowe stacje i rowery w ramach środków budżetowych zainteresowanych jednostek miejskich w trakcie realizacji kontraktu. Uruchomienie i włączenie do systemu dodatkowych stacji będzie możliwe po zabezpieczeniu przez jednostkę - czytaj dzielnicę, środków finansowych w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz dopełnieniu obowiązków formalno-prawnych.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda