W marcu przyszłego roku możliwe rozpoczęcie prac przy Skwerze Gwary Warszawskiej
Zarząd Zieleni Warszawskiej ma już potrzebne do rozpoczęcia prac pozwolenie na budowę. Trwają prace nad kosztorysem, który pozwoli oszacować zakres prac, który trafi do dokumentacji przetargowej. Jeśli wszystko się powiedzie, jest szansa na rozpoczęcie robót w marcu przyszłego roku.
- Skwer Gwary Warszawskiej zostanie zrewitalizowany;
- ZZW otrzymał pozwolenie na budowę;
- W listopadzie ma być gotowy kosztorys inwestorski, który pozwoli oszacować zakres dokumentacji przetargowej;
- Samorządowcy z Woli deklarują wsparcie w poszukiwaniu środków, które pozwolą na realizację od razu jak największego zakresu.
Odnowienie Skweru Gwary Warszawskiej to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Plac między ulicami Leszno, Młynarską i ul. Wolską – tak jak dawniej – ma stać się miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli spędzić wolny czas.
– Plac był umownym centrum tej okolicy i ważnym punktem spotkań. Znajdował się tu lunapark „Wenecja", modernistyczny bar o tej samej nazwie, kino W-Z czy dom handlowy PDT – mówi Adam Matusik Radny Dzielnicy Wola i przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości.
To właśnie podczas tej komisji przedstawiciele Zarządu Zieleni Warszawskiej przedstawili plan realizacji przedsięwzięcia, które zaplanowano w przeprowadzonych przez dzielnicę Wola konsultacjach społecznych.
Na podstawie tego kosztorysu będzie można oszacować, czy miasto stać w tym trudnym finansowo czasie na realizację całego zakresu prac.
Samorządowcy z Woli zamierzają jednak starać się, by Zarząd Zieleni otrzymał jak najwięcej środków.
Obok dawnego Pedetu powstanie kameralny zakątek, gdzie spacerowicze będą mogli odpocząć wśród drzew i krzewów. Staną tu mała scena, ścianka wspinaczkowa, siłownia, plac zabaw, kino plenerowe i kawiarnia. Skwer będzie oświetlony i monitorowany.
Skwer Gwary Warszawskiej nosi swoją nazwę od 2017 roku dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Gwara Warszawska”. Projekt rewitalizacji to efekt współpracy mieszkańców, socjologów z Fundacji „Na Miejscu”, projektantów, Zarządu Zieleni i dzielnicy. Pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie urządzenia skweru odbyło się w 2017 roku, a lokalna społeczność od samego początku zaangażowała się w projekt.
fot.um warszawa