W niedzielę pośpimy godzinę dłużej
W nocy z sobotę na niedzielę z 26 na 27 października cofniemy wskazówki zegarów o godzinę. Co oznacza, że przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Kiedy zmiana czasu zostanie zniesiona?
W ciągu roku dwa razy zmieniamy czas. W ostatnią niedzielę marca wskazówki zegarów przestawiamy o godzinę do przodu i przechodzimy z czasu zimowego na czas letni. W ostatnią niedzielę października zaś przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, co oznacza, że wchodzimy w czas zimowy.
W tym roku zmiana czasu na zimowy następuje w nocy z 26 na 27 października, czyli wskazówki zegarków cofniemy najbliższej nocy. Co oznacza, że będziemy spali o godzinę dłużej.
Warto pamiętać, że obecnie większość zegarków i urządzeń, które je posiada przestawia automatycznie godzinę.
Zmiana czasu na przestrzeni lat wywoływała i wciąż wywołuje wiele dyskusji. Jednym z argumentów za zniesieniem zmiany czasu jest kwestia problemów z dostosowaniem zegarów biologicznych do nowej pory. Ponadto firmy związane z szeroko rozumianym transportem wskazują na wysokie koszty przez nie ponoszone w związku ze zmianą czasu.
Czy zmiana czasu zostanie w końcu zniesiona? Temat ten był podejmowany niejednokrotnie przez Komisję Europejską. Ostatnie zalecenia pochodzą z października 2021 roku, w których KE odniosła się do zmiany czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z nim, wszystkie państwa członkowskie Unii "muszą opracować przepisy prawne, które będą kontynuować dotychczasowe ustalenia dotyczące zmiany czasu". W związku z tym z pewnością zniesienie zmiany czasu nie nastąpi na pewno do 2026 r.
fot. pixabay