mobile
REKLAMA

W upały rośnie ryzyko zakażenia pokarmowego

Upalne dni przynoszą ze sobą nie tylko zagrożenie dla naszego organizmu w postaci np. większego ryzyka odwodnienia czy przegrzania organizmu. Przedstawiciele Sanepidu zwracają uwagę na jeszcze jedno zagrożenie. Chodzi o zatrucia i zakażenia pokarmowe. Jak ich uniknąć?

IS
W upały rośnie ryzyko zakażenia pokarmowego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami. Warto w trakcie upałów pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i sięgać po różne możliwości ochładzania organizmu. Na terenie Warszawy uruchomiono zraszacze oraz poidełka. Gdzie szukać tych miejsc pisaliśmy tu - https://informator-stolicy.pl/artykul/jest-ostrzezenie-przed-upalami-miasto-uruchamia-zraszacze

Sanepid zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie dla naszego zdrowia, którego wystąpienie rośnie wraz ze wzrostem temperatury powietrza.

- W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii” – wskazują przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie.

Jak dochodzi do zakażenia?

Jak wskazuje Sanepid zarazić możemy się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, gdy spożyjemy zanieczyszczoną przez chorego żywność/wodę bądź będziemy mieli kontakt z przedmiotami użytku codziennego również zanieczyszczonymi przez osobę zakażoną.

Objawy świadczące o zakażeniu

Najczęstszymi objawami, które towarzyszą zakażeniu, a utrzymują się kilka dni są:

  • bóle brzucha

  • gorączka

  • biegunka

  • nudności

  • wymioty

  • brak apetytu

  • osłabieni

  • żółtaczka.

Jak wskazuje Sanepid objawy zakażenia rozwijają się od 2 godzin do 7 dni po spożyciu skażonej żywności bądź wody.

Jak zapobiegać zatruciom?

Sanepid wskazuje na pięć zasad, które mają pozwolić nam zminimalizować ryzyko zatrucia/zakażenia. Bardzo ważne jest zachowanie zasad higieny – mycie rąk przed kontaktem z żywnością, mycie rąk po wyjściu z toalety, mycie powierzchni i sprzętów wykorzystywanych w trakcie przygotowywania posiłków, a także chronienie żywności przed owadami.

Drugim ważnym elementem jest oddzielanie żywności surowej od ugotowanej. Kolejnym zaleceniem jest dokładne gotowanie żywności – w trakcie właściwej obróbki termicznej żywności dochodzi do zabicia większości niebezpiecznych mikroorganizmów. Istotne jest również utrzymywanie żywności w odpowiedniej temperaturze. Ostatnim zaleceniem Sanepidu jest korzystanie z bezpiecznej wody i żywności. Zawsze należy pamiętać o dokładnym umyciu warzyw i owoców przed zjedzeniem

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda