mobile

Warszawa-Berlin. 25 lat partnerstwa!

Dwadzieścia pięć lat temu podpisano umowę o współpracy pomiędzy Warszawą a Berlinem. „Srebrny” jubileusz będzie obchodzony w obu stolicach.  Przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców – spektakli, wystaw oraz koncertów. Młodzicy i trampkarze zagrają w turnieju piłkarskim a miasta „wymienią się” na pewien czas autobusami komunikacji miejskiej.

TAGI
Warszawa-Berlin. 25 lat partnerstwa!

W jubileuszowym - 2016 roku odbędą się liczne, wspólne festiwale i wystawy. Na deskach stołecznego Teatru Nowego będzie można zobaczyć instalacje i spektakle artystów niemieckich, a w lipcu w Deutsche Bank Kunsthalle zostanie otwarta wystawa przygotowana przez stołeczną Zachętę. Wspólne projekty zrealizują m.in. Teatr Powszechny i Maxim Gorki Theater oraz Instytut Polski w Berlinie i Instytut Goethego w Warszawie.

Miasto zorganizowało specjalny konkurs na przedsięwzięcia związane z 25-leciem partnerstwa i sfinansuje dziewięć projektów artystycznych autorstwa Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Plaster, Fundacji Bęc Zmiana, Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA, Fundacji Scena Współczesna, Stowarzyszenia Format Zero, Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów, Stowarzyszenia Plan B i Fundacji Badań Przestrzeni Publicznej TU (przeznaczy na to łącznie 500 tys. zł). 

Stolice będą również współpracowały w zakresie edukacji. Zorganizowano staże dla młodych nauczycieli z Warszawy i Berlina, rozpoczęto prace nad wspólnym przewodnikiem po obu miastach (25 miejsc na 25 lecie), a jesienią odbędą się zajęcia dla nauczycieli w ramach programu „Kompetencje międzykulturowe nauczycieli w wielokulturowych miastach – Warszawa-Berlin”. W stolicy, od 3 do 8 maja gościć będą przedstawiciele młodzieżowego parlamentu Berlina.

W sobotę i niedzielę, 7 i 8 maja Warszawę odwiedzi burmistrz Berlina - Michael Müller. Honorowy gość, wspólnie z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz w sobotę weźmie udział w Paradzie Schumana (godz. 12.00) oraz debacie dotyczącej wyzwań stojących przed europejskimi metropoliami, która odbędzie się o godz. 16.00-17.30 w siedzibie Marzycieli i Rzemieślników przy ul. Brackiej 25. Prezydent wraz z burmistrzem otworzą również Koncert Europejski w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu (początek o godz. 20.00).

Tego samego dnia na ulice stolicy wyjedzie po raz pierwszy piętrowy MAN z Berliner Verkehrsbetriebe (BVG), który pojedzie w paradzie, a później – przez dwa tygodnie - będzie woził warszawiaków na linii 180 (na skróconej trasie: Wilanów – Esperanto). Autobus weźmie też udział w Nocy Muzeów (14 maja).

25 i 26 czerwca w Warszawie zostanie zorganizowany turniej piłkarski o puchar Prezydenta m.st. Warszawy w którym będą rywalizowały młodzieżowe zespoły U-13 i U-15 z Niemiec i Polski (m.in. Hertha Berlin, TSC Berlin, TEAM Frankfurt, Szkoła im. Willy’ego Brandta w Warszawie, Polonia Warszawa, Stomil Olsztyn, Ursus Warszawa i Znicz Pruszków).

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz odwiedzi Berlin na początku lipca. 1 lipca kursowanie ulicami Berlina rozpocznie stołeczny Solaris Miejskich Zakładów Autobusowych. Natomiast 2 lipca o godz. 15.00 w Tee-Haus w Parku Tiergarten odbędzie się koncert fortepianowy, podczas którego wystąpią pianiści z Warszawy.

Od 22 lipca berlińczycy będą mogli oglądać wystawę polskiej sztuki współczesnej pt. „Wspólne sprawy” a 26 sierpnia w berlińskim Parku am Gleisdreieck rozpocznie się 10-dniowy festyn z Radiem Eins, którego gościem honorowym będzie Warszawa.

We wrześniu w stolicy zostaną zorganizowane warsztaty z udziałem ekspertów z obu miast.

17 czerwca 1991 r. Rzeczypospolita Polska i Republika Federalna Niemiec podpisały  Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

12 sierpnia 1991 r. prezydent Stanisław Wyganowski i burmistrz Eberhard Diepgen podpisali Umowę o Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Warszawą i Berlinem, która uregulowała kwestie związane ze współpracą w dziedzinie gospodarki i technologii, planowania przestrzennego,  komunikacji miejskiej, budownictwa i budownictwa mieszkaniowego, zaopatrzenia i oczyszczania miasta, ochrony środowiska, kultury, sportu, oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Natomiast w lutym 1994 r. dodatkowe Porozumienie o współpracy w dziedzinie komunikacji zawarły MZK Warszawa i Berliner Verkehrsbetriebe (BVG).

 

Źródło: Urząd m.st. Warszawa

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda