Warszawa dla najmłodszych!
Stołeczny Ratusz rozpoczął miejski program wspierania rodzin. Jego filary to: bezpłatne żłobki, zdrowe dziecko i bezpieczne macierzyństwo. Co to dokładnie oznacza dla rodziców i ich pociech?
- Dzień dobry Państwu. Bardzo się cieszę, że spotykamy się tutaj na Mokotowie, w nowo wybudowanym żłobku. Bardzo się cieszę, że jest ze mną Pan Burmistrz Rafał Miastowski, że są panie radne ( Aleksandra Gajewska, Gabriela Szustek, oraz Aleksandra Śniegocka-Goździk- red.). Są ze mną też ludzie, którzy pomagają przygotować ten program żłobkowy, również program dla maluchów i dla rodzin, który jest niesłychanie istotny. Był jednym z filarów programowych, które prezentowałem podczas kampanii wyborczej. Rzeczywiście wpisuje się w tę obietnicę, jedną z najważniejszych, mianowicie darmowych żłobków. W roku 2019 zaczynamy ten program i od września wszystkie żłobki miejskie będą darmowe- powiedział Rafał Trzaskowski podczas dzisiejszego (13.02.2019) spotkania w żłobku przy ulicy Spartańskiej 2.
Prezydent m.st. Warszawy zapowiedział, że do końca kadencji przybędzie 36 nowych placówek, ale to nie wszystko. W planach na ten rok jest także wykupienie około 4 000 miejsc w standardzie miejskim w placówkach niepublicznych i sukcesywne dokupywanie ich w latach kolejnych. Rodzice, tak jak w żłobkach miejskich, nie zapłacą za te miejsca. To dobra wiadomość dla tych z rodziców, którzy chcą lub muszą wrócić do pracy. Poszukiwanie miejsca dla malucha ma być uproszczone dzięki mobilnej aplikacji. Ma ona pomóc też w załatwianiu formalności i komunikacji z placówką.
- Będziemy dofinansowywali szczepienia te tzw. dla małych dzieci „6 w 1”, bezpłatne szczepienia przeciwko grypie kobiet w ciąży i dla maluchów, dlatego że jest to dla nas absolutny priorytet.- mówił Rafał Trzaskowski o drugim z filarów programu. Te pierwsze mają objąć dzieci w pierwszym roku życia. Dzięki dofinansowaniu liczba wkłuć związanych ze szczepieniami najmłodszych Warszawiaków ma zmniejszyć się z 17 do 8. Program ma ruszyć w drugiej połowie tego roku i będzie realizowany w wybranych przychodniach. Szczepienia przeciwko grypie natomiast, ruszą we wrześniu 2019 i obejmą przyszłe mamy oraz dzieci w wieku od 1 do 5 lat.
Ostatni z filarów to „Bezpieczne macierzyństwo”. Obejmuje między innymi dostęp do bezpłatnych miejskich szkół rodzenia. Obecna edycja tego programu już trwa i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych rodziców. Według danych Stołecznego Ratusza „corocznie korzysta z niego ok. 10 000 par, co oznacza, że połowa porodów w Warszawie poprzedzonych jest udziałem rodziców w programie”.
Bezpieczne macierzyństwo to też dofinansowanie zabiegów in vitro. -Nie dość, ze ten program będzie w Warszawie kontynuowany, to on będzie rozszerzany. Też jasno to deklarowaliśmy. Rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u wprowadził taki program, on został później niestety zawieszony przez Rząd PIS-u, natomiast my to robimy w samorządach – powiedział Prezydent. Na dofinansowanie mogą liczyć pary, które mieszkają w Warszawie od przynajmniej dwóch lat, a kobiety są wieku od 25 do 40 lat.
Stołeczny Ratusz zapowiada też, że w dalszym ciągu będzie dbał o to, by podwyższał się standard porodów i opieki okołoporodowej w warszawskich szpitalach. W latach 2017-2018 wydano na ten cel ponad 440 mln zł, a w roku bieżącym będą kolejne środki na szpitale ginekologiczno-położnicze i Warszawski Szpital dla Dzieci.