Warszawa. Duże i małe inwestycje w zoo
Warszawskie zoo wzbogaci się nie tylko o 200 drzew, ale również o specjalistyczny sprzęt, który posłuży do reintrodukcji żółwia błotnego. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowy z wykonawcami.
Ochrona żółwia błotnego
Reintrodukcja żółwia błotnego, czyli ponowne wprowadzenie do środowiska młodych osobników na terenie województwa mazowieckiego to część realizowanego przez Warszawę projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”. Przedsięwzięcie to otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych w ramach konkursu z działania 5.4 „Ochrona bioróżnorodności”. Projekt mający na celu ochronę żółwia błotnego będzie prowadzony przez Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. W ramach przygotowań do realizacji tego zadania Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta zakupił niezbędne inkubatory, dataloggery, kamerę termowizyjną oraz ponton.
Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, znajdującym się w Czerwonej Księdze Zwierząt i posiada status EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.
Zmiany w alei głównej
Kompleksowe zmiany przechodzi również aleja główna warszawskiego zoo. Wkrótce ta reprezentacyjna część ogrodu wzbogaci się aż o 200 nowych drzew – 48 iglastych i 152 liściaste. Wśród sadzonych drzew znajdą się m.in. świerki serbskie, dęby szypułkowe, brzozy, buki czy daglezje zielone. Aleję główną czekają jednak zmiany nie tylko w zakresie zieleni. Poddana ona zostanie gruntownej modernizacji – zarówno w zakresie układu drogowego, elementów małej architektury, jak i podziemnych instalacji. Zniknie również bariera architektoniczna w postaci wyniesienia chodników ponad poziom jezdni.
Pozostałe inwestycje
W warszawskim zoo prowadzone są również inne inwestycje, m.in. trwa budowa wybiegu dla panter śnieżnych. Obecnie prowadzone są prace budowlane, które powinny zakończyć się do czerwca 2017 r. W ramach budowy powstanie całkowicie nowy dom dla drapieżnych kotów oraz wybieg, który swoim wyglądem będzie przypominał naturalne warunki życia tych zwierząt. Trwają również prace przy budowie nowego wejścia do zoo. Powstanie ono od strony ulicy Jagiellońskiej na wysokości placu Hallera. Nowy budynek kasowy będzie wyposażony w obrotowe bramki wejściowe a także furtkę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Forma projektowanego wejścia będzie nawiązywać do licznych drewnianych pawilonów znajdujących się na terenie zoo, w tym pawilonów przy głównym wejściu od strony ul. Ratuszowej. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej i przetargowej.
Źródło: mat. prasowe UM st. Warszawa