Warszawa przygotowuje się do Szczytu NATO
Spotkanie głów państw, które zaplanowane jest na dzień 8 i 9 lipca w Warszawie na Stadionie Narodowym jest wyzwaniem nie tylko dla rządu, ale również dla władz Warszawy. W dniu 9 czerwca do stołecznego Ratusza zostali zaproszeni dziennikarze, którzy zapoznali się z przygotowaniami stolicy do tego ważnego, politycznego wydarzenia.
Przed Warszawą, jako gospodarzem Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się na początku lipca na Stadionie Narodowym stoi szereg wyzwań. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko gościom, którzy przybędą na to spotkanie, ale także mieszkańcom miasta. W ostatnim czasie uaktualniono obowiązujące procedury na wypadek różnego rodzaju zagrożeń w transportowych spółkach miejskich i u prywatnych przewoźników, realizujących zadania w zakresie komunikacji publicznej w Warszawie. Cyklem szkoleń dotyczących bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej zostali objęci min. kierowcy i dyspozytorzy. Miasto przygotowało też plakaty i ulotki z obrazkową instrukcją „Jak postępować w przypadku zagrożenia terrorystycznego”. Można je znaleźć w środkach transportu miejskiego i na przystankach. Poza tym Ratusz ściśle współpracuje z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za właściwy poziom bezpieczeństwa w kraju. Jak pokazują ostatnie wypadki, jak chociażby bomba w autobusie we Wrocławiu, zabiegi władz Warszawy o bezpieczeństwo mieszkańców nie jest przesadzona i w pełni zasadne.
Zadbanie o bezpieczeństwo przedstawicieli państw podczas lipcowego Szczytu NATO wymaga zamknięcia ulic i w związku z tym zmiany organizacji ruchu. Władze stolicy apelują do mieszkańców i przyjezdnych, aby na czas trwania Szczytu NATO zrezygnowali z korzystania z prywatnego transportu, zamiast tego wybrali metro, pociągi podmiejskie, autobusy i tramwaje. Na pewno nie dojedziemy żadnym transportem w okolice Stadionu Narodowego. Z ruchu wyłączone będą min. Aleje Jerozolimskie, Rondo Waszyngtona, Al. Zieleniecka, Wybrzeże Szczecińskie, Wał Miedzeszyński, Królewska, Senatorska, Podwale i Grzybowiska. Wprowadzony zostanie zakaz parkowania nawet na miejscach wyznaczonych. Tak będzie na Pradze Południe – min. na Wale Miedzeszyńskim, Jakubowskiej, Sokolej i Zamoyskiego; na Ochocie w Alejach Jerozolimskich, na Tarczyńskiej, Dalekiej, Krzyskiego, Raszyńskiej oraz Żwirki i Wigury; na Woli – min. na ulicy Wroniej, Łuckiej i Ciepłej; na Śródmieściu nie będzie można zaparkować samochodu min. w Alejach Jerozolimskich, na ulicy Podwale, Senatorskiej, Emilii Plater, Konopnickiej, Nowogrodzkiej, Kruczej i Królewskiej. Pozostawiając pojazd w takim miejscu, użytkownik samochodu musi liczyć się z tym, że samochód zostanie sholowany na jego koszt.
Zmianie ulegnie dotychczasowy rozkład jazdy autobusów i tramwajów. Pojazdy transportu publicznego zostaną skierowane na inne trasy, omijając ulice wyłączone z ruchu. W dniach 7-9 lipca nie będzie funkcjonować stacja kolejowa Warszawa Stadion oraz stacja metra Stadion Narodowy. Pociągi będą przejeżdżać przez te stacje nie zatrzymując się na nich.
Żeby jak najlepiej poinformować mieszkańców stolicy o czekających ich na początku lipca zmianach m. st. Warszawa o utrudnieniach w trakcie trwania Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego będzie informować poprzez różnego rodzaju kanały komunikacji. Plakaty i ulotki zostaną umieszczone w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej i biurowcach w rejonach najbardziej dotkniętych zakazami parkowania oraz zmianami w organizacji komunikacji zbiorowej i prywatnej.
Warto też zaglądać na stronę miasta : www.um.warszawa.pl oraz Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115: www.warszawa19115.pl gdzie będą dostępne pełne, zbiorcze informacje. Z tej drugiej strony będzie można pobrać bezpłatną mobilną aplikację.
Andrzej Sitko