mobile

Warszawa zarabia na porzuconych autach: ponad milion złotych ze sprzedaży odholowanych samochodów

W piątym przetargu na sprzedaż samochodów porzuconych na ulicach miasta znalazło się 46 pojazdów, które nie zostały odebrane przez właścicieli w ciągu pół roku i stały się własnością miasta. Z tej liczby 31 samochodów znalazło nabywców, a miasto zarobiło na nich prawie 236 tys. zł. To już piąta aukcja tego typu, która przyniosła miastu ponad milion złotych zysku

Jakub Bielawski
Warszawa zarabia na porzuconych autach: ponad milion złotych ze sprzedaży odholowanych samochodów

Jak miasto sobie radzi z drogowymi wrostami?

Miasto Warszawa nie ustaje w walce z porzuconymi samochodami, które zagrażają bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. W ramach tej akcji miasto organizuje regularne przetargi na sprzedaż pojazdów, które zostały usunięte z ulic i nie zostały odebrane przez właścicieli w ciągu 6 miesięcy. Nie chodzi tu o samochody, które zostały odholowane za złe parkowanie, lecz o takie, które są opuszczone lub nieużywane przez długi czas. Jeśli w ciągu pół roku nikt po auta się nie zgłosi, przechodzą one na własność miasta z mocy ustawy.

Zapomniane auta nie muszą trafiać do kasacji

Do niedawna nieodebrane samochody miasto kierowało na złom. Zdarzały się jednak wyjątki – pojazdy nie wymagające wielu napraw, by mogły wrócić na drogi. W pewnym momencie uznano, że niektóre porzucone auta, choć klasyfikowane jako wraki, nie muszą trafiać do kasacji.

Sprzedaż porzuconych samochodów to nie tylko sposób na uporządkowanie przestrzeni miejskiej, lecz także źródło dodatkowych dochodów dla miasta. Od października 2021 r. do września 2023 r. miasto przeprowadziło pięć przetargów, w których sprzedało łącznie 142 samochody o wartości ponad milion złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone na poprawę jakości życia mieszkańców, np. na remonty dróg, zieleń miejską czy rozwój transportu publicznego.

Ostatnia aukcja przyniosła miastu spory zysk

Wśród sprzedanych samochodów znajdują się zarówno stare graty, jak i prawdziwe perełki. Najwięcej pieniędzy miasto uzyskało za BMW Serii 5, które zostało sprzedane za 37 tys. zł w piątym przetargu, który odbył się w sierpniu 2023 r. To najdroższy pojazd, jaki trafił na aukcję miasta.

Jak podaje Zarząd Dróg Miejskich, w ostatnim przetargu sprzedano 31 z 46 pojazdów – 30 samochodów i 1 skuter. W sumie wpłynęło 901 ofert. Po wydaniu samochodów nowym właścicielom ogłoszono, że z tego tytułu do kasy miasta wpłynęło prawie 236 tys. zł.

Miasto Warszawa zapowiada, że nie zamierza kończyć akcji sprzedaży porzuconych samochodów. Na parkingach wciąż znajdują się pojazdy, które nie mają właścicieli lub są przez nich ignorowane. Miasto ma nadzieję, że uda się ogłosić kolejny przetarg jeszcze w tym roku i zachęca wszystkich zainteresowanych do udziału w licytacji.

fot.ZDM

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda