Warszawiacy recenzują projekty placu Centralnego
Miejsca do siedzenia, zieleń, wygodne poruszanie się po placu - to główne watki, które pojawiały się w wypowiedziach mieszkańców. W czwartek, 7 grudnia, poznaliśmy wyniki konsultacji społecznych dotyczących pięciu projektów serca Warszawy - centralnej części placu Defilad.
Przypomnijmy, w czerwcu stołeczny ratusz po raz pierwszy zorganizował konkurs architektoniczny w nowej formule, wzbogaconej o dyskusję z udziałem mieszkańców. Warszawscy architekci, urzędnicy i mieszkańcy zasiadający w jury konkursu wybrali pięć prac. Potem stołeczny ratusz zorganizował konsultacje, aby poznać opinie mieszkańców. Spotkania z warszawiakami trwały od 6 do 29 listopada. Wystawa prac, dyskusja na ich temat, warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci to część działań warszawskich urzędników. Swoje opinie można było również przesłać online. Przez miesiąc wpłynęło aż 1670 ankiet.
- Cieszę się, że warszawiacy tak licznie zaangażowali się w tworzenie wizji placu Centralnego. Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się swoimi opiniami na ten temat – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
Mieszkańcy chcą, aby plac był wygodniejszy, dostępny dla wszystkich bez względu na wiek i sprawność. Warszawiacy widzą na tej przestrzeni też dużo zieleni, drzew, fontann. Liczą, że realizacja projektu pozwoli na przyjemniejsze spędzanie czasu. Zwrócili też uwagę na dojazd do Pałacu Kultury i Nauki, teatrów i nowych budynków, które tam powstaną. Ich zdaniem planowany parking podziemny powinien mieć wyjścia jak najbliżej budynków.
Na centralnej części placu Defilad należy pogodzić sprzeczne funkcje. Powinien on spełniać rolę reprezentacyjną, a także dobrze służyć mieszkańcom. Dotychczas zorganizowane wydarzenia masowe, takie jak strefa kibica przy okazji Euro2012 czy finał Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazują, że potrzebna jest duża przestrzeń. Tę potrzebę należy pogodzić jednak z wyposażeniem placu, który sprawi, że będzie on dobrze działał na co dzień. Zebrane opinie warszawiaków będą dla architektów ważnym głosem doradczym.
- Kolejnym etapem są negocjacje z pięcioma zespołami. Komisja powołana do wyłonienia projektu placu działająca przy Biurze Architektury, przedstawi zespołom projektowym rekomendacje płynące z opinii sądu konkursowego i konsultacji z mieszkańcami. Zespoły zostaną poproszone o modyfikacje swoich koncepcji, tak by zbliżyć je do wizji wymarzonego placu warszawiaków. Efektem negocjacji będą oferty, z których zostanie wybrana jedna. Autorów projektu placu poznamy w kwietniu 2018 roku – mówi Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
źródło grafiki https://pixabay.com/pl/warsaw-warszawa-2091918/