mobile
REKLAMA

Warszawianka – Klub z tradycjami

Klub Sportowy Warszawianka powstał w styczniu 1921 roku z inicjatywy rodzin Luxenburg i Lothów. To właśnie Wiktor Loth wraz z Aleksandrem Szejnachem zaprojektował niezmieniony do dziś „herb” klubu (czarno-białe pasy i litera „W”), natomiast Stanisław Luxenburg zaproponował nazwę Warszawianka.

TAGI
Warszawianka – Klub z tradycjami

Początkowo klub miał charakter wyłącznie piłkarski – założyli go secesjoniści ze stołecznej Polonii w większości związani wcześniej z połączoną z Czarnymi Koszulami Slavią.W 1925 roku udało się nawet piłkarzom, grającym wówczas przy ul. Myśliwieckiej zdobyć mistrzostwo Warszawy (przed Polonią i Legią), a jedenaście lat później zająć 5. miejsce w 1. lidze. Po wojnie futboliści „ślizgali się” po coraz niższych ligach aż w końcu w 1975 roku sekcja piłkarska została rozwiązana.

Pierwsze próby reaktywacji klubu bezpośrednio po wojnie nie powiodły się i zawodnicy rozproszyli się po innych stołecznych klubach. Dopiero po odwilży, serii fuzji (z Tęczą i Varsovią) i przede wszystkim oddaniu do użytku obiektu przy ul. Puławskiej klub zaczął normalnie się rozwijać.

Przed wojną zdążyły jednak powstać jeszcze sekcje koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, hokeja, szermierki, kolarstwa, pływania, tenisa, boksu, łyżwiarstwa, czy wreszcie lekkoatletyki. To właśnie lekkoatleci przysporzyli klubowi najwięcej sukcesów, że wymienimy choćby Janusza Kusocińskiego mistrza olimpijskiego z Los Angeles (1932), Stanisławę Walasiewiczównę zwyciężczynię stumetrówki na tych samych igrzyskach i srebrną cztery lata później w Berlinie, Kamilę Skolimowską mistrzynię olimpijską w rzucie młotem z Sydney (2000), aktualnego rekordzistę Polski na 400m ppł. Marka Plawgę, piątego płotkarza igrzysk w Pekinie (2008) Artura Nogę, czy halową multimedalistkę mistrzostw Europy w biegach średnich Lidię Chojecką.

Znakomicie spisywali się również szermierze Władysław Segda (dziadek aktorki Doroty) dwukrotny drużynowy brązowy medalista olimpijski w szabli – Amsterdam (1928) i Los Angeles, jego kolega z drużyny Tadeusz Friedrich (te same medale), a także Marian Suski, który zdobył wraz z nimi medal w Los Angeles a potem bezskutecznie walczył o krążek w Berlinie (1936). Po wojnie dwa drużynowe medale w szabli zdobył jeszcze Emil Ochyra – srebro w Rzymie (1960) i brąz w Tokio (1964).

Spośród sportowców Warszawianki, olimpijskie srebro wwalczył jeszcze jeździec Zdzisław Kawecki, który pomimo złamania dwóch żeber zajął wraz z drużyną drugie miejsce w WKKW w Berlinie. Warto też pamiętać, że pierwszym polskim bokserem, który zdobył mistrzostwo Europy był pięściarz Warszawianki Aleksander Polus (Mediolan ’37). Jeśli dodamy do tego wicemistrzów świata w piłce ręcznej Sławomira Szmala i Grzegorza Tkaczyka, którzy w latach 90-tych grali w barwach mokotowskiego klubu oraz tenisistki Martę Domachowską i Alicję Rosolską to uzbiera nam się całkiem zacne grono znamienitych sportowców (a i tak wszystkich wymienić nie sposób), którzy z dumą reprezentowali barwy klubu mającego obecnie siedzibę przy ul. Merliniego.

W 1992 roku Warszawianka uzyskała w wieczyste użytkowanie 16 ha gruntów co stawia ją w zdecydowanie korzystniejszej sytuacji od wielu innych stołecznych klubów borykających się z problemami własnościowymi.

Obecnie klub składa się z 4 sekcji tenisa, szczypiorniaka, szermierki i lekkiej atletyki. Młodziutcy tenisiści Lena Jednacz i Janek Gałka mieli bardzo udany koniec 2014 roku. Szczypiorniści zajmują obecnie siódme miejsce w pierwszej lidze piłki ręcznej (drugi poziom rozgrywek) ze stratą sześciu punktów do awansu i dziewięciopunktową przewagą nad strefą spadkową. Sekcja szermierki ma swoją siedzibę przy ul. Piaseczyńskiej. Zajęcia prowadzą Katarzyna i Piotr Sadowy. Obecnie trenuje tam 46 zawodników w wieku od młodzika do seniora. W sekcji lekkoatletycznej poza wspomnianym Arturem Nogą trenują jeszcze m.in. czołowi polscy wieoboiści Paweł Wiesiołek i 19-letnia Magdalena Sochoń, czy oszczepnik Marcin Krukowski. Szkoleniem zajmują się Adam Gębski, Marek Jakubowski, Michał Krukowski, Marek Rzepka i Jacek Zamecznik

Jakub Zielonka

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda