mobile
REKLAMA

Warszawskie „Tobruki” w rejestrze zabytków

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Jakub Lewicki podpisał decyzję o wciągnięciu do rejestru zabytków siedemnastu obiektów militarnych znajdujących się w Warszawie. Są to niemieckie schrony bojowe typu Ringstandt 58c, zwane potocznie „Tobrukami”

Anna Tomasik
TAGI
Warszawskie „Tobruki”  w rejestrze zabytków

Schrony bojowe typu Ringstandt 58c zlokalizowane są wzdłuż linii kolejowej na odcinku pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska. Wybudowane zostały na przełomie 1944 i 1945 roku, już po upadku Powstania Warszawskiego. Obiekty te są konstrukcjami niemieckimi, bazującymi na projekcie włoskim, wykorzystanym po raz pierwszy w czasie walk w Afryce Północnej w 1941 roku. Walki te toczyły się pod Tobrukiem, od której to miejscowości potoczną nazwę wziął omawiany typ schronu. Warszawskie „Tobruki” były elementem rozbudowanej sieci niemieckich umocnień w czasie II wojny światowej. Niemieckie umocnienia miały za zadanie tworzyć pierścień wokół najważniejszych dzielnic miasta. Powstała w ten sposób twierdza zwana była Festung Warschau.
Po wojnie większość z nich zasypano ze względów bezpieczeństwa. Część znalazła się pod nawierzchnią ulic, a więc na zawsze zniknęła z powierzchni miasta. Lokalizacja niektórych „Tobruków” nie jest znana. Wspomnianych siedemnaście obiektów ma szanse ocaleć dzięki wpisowi do rejestru zabytków, z wnioskiem o który zwróciła się do konserwatora Fundacja Thesaurus. Problematyczne może być jednak pogodzenie interesów miłośników historii i kolejarzy. Pięć bunkrów miało zostać bowiem rozebranych w związku z remontem linii obwodowej. Objęcie „Tobruków” ochroną spowodowało konieczność wstrzymania prac.  Możliwe, że schron bojowy zostanie umieszczony w Muzeum Wojska Polskiego i tam udostępniony zwiedzającym. Wątpliwości wspomnianej już Fundacji Thesaurus budzą także losy kilku innych bunkrów. Dwa z nich zlokalizowane są w miejscu planowanego przystanku kolejowego PKP Koło. Kolejny znajduje się na przyczółku wiaduktu nad ul. Górczewską, co koliduje z rozwiązaniami konstrukcyjnymi zaproponowanymi dla kładki nad jezdnią. Decyzji o wpisie schronów typu Ringstandt 58c do rejestru zabytków nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Jednak jakie będą dalsze losy bunkrów położonych na terenie remontowanej linii obwodowej nadal nie wiadomo. 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda