mobile
REKLAMA

Warszawskie wsparcie dla ukraińskich zwierząt

W wojnie, która toczy się obecnie na Ukrainie, cierpi wielu ludzi. Ale poszkodowane są także przebywające tam zwierzęta. To właśnie z myślą o nich pomoc organizują Warszawskie ZOO oraz Schronisko na Paluchu.

Informacja prasowa
Warszawskie wsparcie dla ukraińskich zwierząt

Opieka i pomoc weterynaryjna w Schronisku

W Warszawie stale rośnie liczba osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Część z nich zabiera ze sobą także swoje zwierzęta. Czworonogi ukraińskich uchodźców mogą liczyć na pomoc warszawskiego Schroniska na Paluchu, które zapewnia bezpłatne szczepienia i czipowanie. Placówka oferuje też bezpłatną pomoc weterynaryjną oraz suchą karmę. Pomoc w Schronisku przy ul. Paluch 2 świadczona jest w godzinach: 10:00-18:00, jednak w sytuacji zagrożenia życia zwierzęcia, udzielana jest ona całodobowo.

Placówka udostępniła już także 35 miejsc na przyjęcie zwierząt z Ukrainy, a kolejne są przygotowywane. Jak dotąd do schroniska dojechało 5 psów z Ukrainy, a jego pracownicy czekają na kolejne czworonogi.

W sprawie pomocy można kontaktować się pod numerami telefonów: +48 22 868 15 78 oraz +48 22 868 15 79 (czynne całodobowo) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: ba@napaluchu.waw.pl lub info@napaluchu.waw.pl.

Wsparcie finansowe i rzeczowe od Warszawskiego ZOO

Tragedia, która rozgrywa się w Ukrainie, dotyka również zwierząt w ogrodach zoologicznych, azylach czy rezerwatach prowadzących reintrodukcję zwierząt. Opiekunowie nie opuszczają swoich podopiecznych, często ze względów bezpieczeństwa – nawet z całymi rodzinami – mieszkają na terenie ogrodów.

Warszawskie ZOO jest w stałym kontakcie z ogrodami zoologicznymi z Ukrainy i stara się odpowiadać na ich realne potrzeby. Jednym z działań w tym kierunku jest zbiórka finansowa ogłoszona przez Fundację Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego PANDA, Warszawskie ZOO i ZOO Łódź. W akcji uczestniczą również: ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, ZOO Gdańsk, ZOO Lubin, ZOO Opole, ZOO Płock, ZOO Toruń i ZOO Zamość. Już po pierwszych dwóch dniach zbiórki Fundacja mogła zrealizować pierwsze zakupy, zgodnie ze zgłoszoną listą potrzeb, i wysłać je do ukraińskich ogrodów. W paczkach znalazły się koce, śpiwory, materace (w opakowaniach), sucha i mokra karma dla zwierząt, filtry do oczyszczania wody, nosze do przenoszenia zwierząt, opatrunki, słoiki, kasze, makarony z żywnością dla personelu zoo, specjalistyczne leki oraz granulaty dla zwierząt. Jak dotąd w ramach zbiórki udało się zgromadzić ponad 100 tys. złotych.

Niektóre polskie ogrody zoologiczne prowadzą też zbiórki rzeczowe, zarówno wśród swoich pracowników, jak i zwiedzających.

Zajęcia edukacyjne dla ukraińskich uchodźców

Warszawskie ZOO stara się pomagać nie tylko zwierzętom. Placówka organizuje również cykl bezpłatnych spotkań dla uchodźców z Ukrainy z ZOOedukatorami. Od 7 do 10 marca, podczas obchodów TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, stołeczny ogród planuje przyjąć dziennie po dwie 25-osobowe grupy dzieci z opiekunami – łącznie ok. 200 uchodźców. Poza zajęciami edukacyjnymi grupy mogą też liczyć na ciepły posiłek i drobne niespodzianki.

Warszawskie ZOO planuje wspierać edukację młodych uchodźców również po 10 marca. Podmioty zajmujące się wsparciem dla Ukrainy mogą zgłaszać grupy bezpośrednio do Działu Edukacji Warszawskiego ZOO pod numerem telefonu: + 48 22 619 56 28 lub +48 22 619 40 41 (wewnętrzny: 179). Decyduje kolejność zgłoszeń. ZOO nie zapewnia tłumacza języka ukraińskiego. 

Fot. Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda