WATCH DOCS - trwa festiwal poświęcony prawom człowieka
Trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwal ten łączy wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. Wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową m.st. Warszawy.
Trwający od 7 do 14 grudnia festiwal stanie się więc przestrzenią spotkania, debaty i współpracy, szczególnie cennych właśnie dzisiaj, w czasach globalnego kryzysu praw człowieka. W programie festiwalu znalazły się m.in. filmy z najważniejszych światowych festiwali: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów. Festiwal to jeden z największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka, wraz ze swoją edycją objazdową i internetową docierający rocznie do ponad 100 000 widzów. W programie 17. edycji festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata, wybranych z około 1500 tytułów wziętych pod uwagę przez Komisję Selekcyjną.
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 nowych, wybitnych dokumentów poruszających rozmaite, ale zawsze ważne tematy związane z prawami człowieka. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.
W programie 17. edycji WATCH DOCS znajdą się dwa przeglądy tematyczne, poświęcone problemom aktualnym i żywo dyskutowanym w Polsce. We współpracy z Naczelną Radą Adwokacką WATCH DOCS gości w tym roku dokumentalną edycję przeglądu „Adwokat w roli głównej”, a prezentowanym filmom towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa o prawnikach w sytuacji załamania państwa prawa. Druga retrospektywa tematyczna tegorocznego WATCH DOCS – „Ciało pod kontrolą” – zaprezentuje filmy ukazujące problemy społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki.
Program filmowy 17. WATCH DOCS to także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandy – panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.
Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie belgijski reżyser Thierry Michel, uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, przyznawaną przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W programie WATCH DOCS znalazła się retrospektywa twórczości Thierry’ego Michela, a 14 grudnia festiwal zamknie pokaz jego najnowszego filmu „Dzieci przypadku” (‘Children of Chance’).
Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2018 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy.