mobile

WIOSNA Roberta Biedronia

Na dwie godziny przed rozpoczęciem konwencji nowej partii Roberta Biedronia [03.02], przed wejściem do Stołecznego Torwaru, ustawiła się ogromna kolejka. Ludzie z całej Polski przyjechali na spotkanie z politykiem, który od września 2018 roku odwiedził 40 miast, organizując tzw. Burze Mózgów.

Katarzyna Kałaska/ fot. Katarzyna Kałaska
WIOSNA Roberta Biedronia

Konwencja w iście amerykańskim stylu, „na bogato”, a jednocześnie z ogromną dbałością o bezpieczeństwo uczestników, rozpoczęła się od filmiku na którym ludzie w różnym wieku, opowiadali o swoich potrzebach, zmartwieniach, nadziejach i lękach, między innymi związanych z pogłębiającym się konfliktem w kraju.

Robert Biedroń przekonywał, że wojna polsko-polska dotyczy partii politycznych, a nie obywateli i że zmiana jest możliwa. Swój program osnuł wokół trzech głównych haseł: Człowiek, Wspólnota, Państwo, któremu ufam.

Biedroń zapowiedział zmiany dotyczące służby zdrowia (30-dniowy limit oczekiwania do lekarza specjalisty. Po tym czasie, wizyta w gabinecie prywatnym będzie opłacona przez NFZ) Postulował zamknięcie wszystkich kopalni do 2035 roku i powołanie niezależnego Urzędu Praw Przyrody (realne dbanie o środowisko, o prawa zwierząt, o czystość powietrza)

„Polska jest kobietą” – tym hasłem odniósł się do praw kobiet, w zakresie decydowania o własnej płodności, dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, czy pełnego finansowania In vitro.

Mówił także o konieczności zrównania płac obu płci i zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pod hasłem „równych szans” deklarował wybudowanie żłobków i przedszkoli, tak aby dostępność do nich nie była – jak obecnie – przywilejem.

Postulował potrzebę przeprowadzenia zmian w szkolnictwie, tak aby edukacja była bardziej praktyczna (obowiązkowy j. angielski, darmowy Internet – nie tylko dla szkół). Mówił także o konieczności zapewnienia wyższych wynagrodzeń nauczycielom i przywrócenia prestiżu pracy w szkole.

Zadeklarował realne zmiany dotyczące osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów (bezpłatne wsparcie profesjonalnych asystentów, dodatek finansowy, płatne urlopy „wytchnieniowe”) Mówił o konieczności łamania także innych barier, jak na przykład brak transportu publicznego w małych miejscowościach.

Zadeklarował potrzebę realnego rozdziału Kościoła od Państwa (wycofanie religii ze szkół, likwidacja Funduszu Kościelnego).

Z ogromnym entuzjazmem przyjęto projekty wprowadzenia zmian dotyczących płacy minimalnej (60% średniej krajowej) i nieopodatkowanej emerytury minimalnej. Biedroń zapowiedział większy nacisk na egzekwowanie alimentów i zmiany w programie 500+

Wielkie emocje wywołał postulat utworzenia Komisji Sprawiedliwości i Pojednania, mający na celu rozliczanie polityków z działań niezgodnych z Konstytucją. Polityk wspomniał o konieczności zwiększenia odpowiedzialności władz za wypowiadane słowa, w tym za tak zwaną „mowę nienawiści”

Na koniec przedstawił osoby kluczowe dla nowej partii, w tym prawniczkę Paulinę Piechnę-Więckiewicz, Grzegorza Pietruczuka (burmistrz Warszawskich Bielan), czy paraolimpijkę Karolinę Hamer.

Radosne okrzyki, brawa, skandowanie, wiwatowanie – tak wyglądały początki Wiosny w Warszawie.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda