mobile

Zabytkowa kamienica na Starym Mieście nabierze blasku

XV-wieczna kamienica Friczowska przy Rynku Starego Miasta, zawdzięczająca swoją nazwę pierwszemu znanemu właścicielowi, Jerzemu Landekerowi Fryczowi, już niebawem przejdzie kompleksowy remont elewacji

Jakub Bielawski
Zabytkowa kamienica na Starym Mieście nabierze blasku

Kamienica, która przetrwała wieki

Kamienica Friczowska znajdująca się przy Rynku Starego Miasta 21 jest obiektem o niezwykle długiej historii, sięgającej XV wieku. Nazwa budynku pochodzi od pierwszego znanego właściciela, kupca i rajcy Jerzego Landekera Frycza, którego wzmianki dotyczą lat 1494-1522.

Przez wieki kamienica wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli i była poddawana licznym przebudowom. Te modyfikacje architektoniczne sprawiły, że budynek ewoluował wraz z biegiem czasu, nabrał różnorodnych cech i stylów. Dzięki temu jest nie tylko świadkiem dawnych czasów, ale również przykładem zmieniającej się architektury i kultury miasta na przestrzeni wieków.

Odkrycia architektury gotyckiej

Remont fasady w 1928 roku stał się okazją do niezwykłego odkrycia i odsłonięcia najcenniejszego fragmentu kamienicy - ostrołukowego gotyckiego portalu. Ten niezwykły element jest świadectwem przeszłości i pamiątką przebudowy kamienicy na przełomie XV i XVI wieku, co dodaje mu szczególnego historycznego znaczenia.

- Obniżono wtedy parter, co wiązało się z koniecznością przeróbki portalu. Wykonano nowe, niższe i szersze wejście do kamienicy, pozostawiając ponad nim fragment wcześniejszego smukłego portalu. Pod kamienicą zachowały się także gotyckie piwnice, w których mieściła się restauracja „Krokodyl”. W czasie powojennej odbudowy zachowano ocalałe portale, piwnice i parter z cegły gotyckiej. Ostatnią kondygnację pokryto sgraffito przedstawiającym putta niosące rogi obfitości autorstwa Witolda Millera - przekazało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Zabytkowe drzwi w trakcie renowacji

Na chwilę obecną prowadzone są prace związane z konserwacją drzwi portalu, które są mocno wyeksploatowane. Ich skrzydła mają charakterystyczną formę drewnianej kraty, która jest ozdobiona metalowymi, ostro zakończonymi ćwiekami. Obecnie jedno ze skrzydeł drzwiowych zostało już przetransportowane do pracowni konserwatorskiej w celu podjęcia odpowiednich prac renowacyjnych.

Nadejdzie też kolej na sgraffito i portal

Po zakończeniu renowacji drzwi, rozpoczną się prace przy konserwacji gotyckiego muru i portalu. W planach jest również konserwacja sgraffito oraz kamiennego obramienia witryny na parterze. Stołeczny konserwator poinformował, że cegła użyta w kamienicy zachowała się w stosunkowo dobrym stanie. Niemniej jednak, konieczne jest przeprowadzenie pewnych prac konserwatorskich, aby zapewnić odpowiednią trwałość i estetykę budynku.

Planowane działania obejmują wymianę wtórnych spoin wykonanych zaprawą cementowo-wapienną, wzmocnienie zmurszałych cegieł, oczyszczenie lica oraz uzupełnienie ewentualnych ubytków w murze.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda