mobile
REKLAMA

Zachować Pamięć: Dlaczego Ludobójstwo na Woli Powinno Pozostać W Programie Nauczania Historii?

W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele dyskusji na temat przyszłości nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych. Jednym z punktów, który wywołuje gorące rozmowy jest temat wykreślenia "ludobójstwa na Woli" z podstawy programowej. W sprawie postanowili interweniować wolscy radni z Prawa i Sprawiedliwości.

Daria Skorbiłowicz
Zachować Pamięć: Dlaczego Ludobójstwo na Woli Powinno Pozostać W Programie Nauczania Historii?

Zwracamy się za pośrednictwem Burmistrza Dzielnicy Wola do władz m.st. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego o podjęcie natychmiastowych działań i rozmów z Ministerstwem Edukacji, które doprowadzą do zaniechania wykreślenia „ludobójstwa na Woli” z podstawy programowej przedmiotu historia” – z takim apelem zwrócili się wolscy radni Agata Pruszczyńska, Aleksandra Prorok, Karol Jankowski i Jarosław Lewandowski. Zwróciliśmy się z prośbą o krótką rozmowę do współautora interpelacji Karola Jankowskiego.

- Jaka była główna motywacja do złożenia interpelacji dotyczącej wykreślenia z podstawy programowej dla liceum i technikum przedmiotu historii "ludobójstwa na Woli"?

-Główną motywacją jest prawda historyczna. Dzieci w liceach i technikach mają prawo i obowiązek poznawać historię Polski. Mają prawo dowiedzieć się co wydarzyło się podczas Powstania Warszawskiego na terenie dzielnicy Wola i jak potraktowano ludność cywilną walczącej Warszawy. Przez kilka dni, między 2 a 12 sierpnia, szczególnie zaś w dniach 5-6 sierpnia zginęło na warszawskiej Woli 50-65 tysięcy ludzi.

-Jakie konkretnie działania proponują Państwo podjąć w celu utrzymania tego tematu w programie nauczania?

Na ostatniej Sesji Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zaproponowaliśmy stanowisko wzywające do zmiany decyzji. Złożyliśmy też w tej sprawie interpelację i poprosiliśmy Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy o przekazanie sprawy do Muzeum Powstania Warszawskiego oraz władz m.st. Warszawy. Chcemy, aby ponad podziałami politycznymi zachować ten ważny temat w podstawie nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych. Mamy nadzieję, że kolejne działania nie będą konieczne.

-Czy istnieją jakieś inne sposoby, oprócz rozmów z władzami centralnymi, które mogą przyczynić się do utrzymania tematu "ludobójstwa na Woli" w programie nauczania?

Tak, apel historyków i mieszkańców dzielnicy, a także ostatnich żyjących Bohaterów Powstania Warszawskiego, którzy każdego roku apelują o pamięć. Apelują także, aby taka zbrodnia nigdy się nie powtórzyła. Bez przekazu historycznego o Rzezi Woli młode pokolenie Polaków nie będzie w stanie się tego od nich dowiedzieć i nauczyć.

-Jakie są Państwa oczekiwania co do rezultatów tej interpelacji i w jaki sposób zamierzają Państwo monitorować postępy w tej sprawie?

Czekamy na odpowiedź przedstawicieli Ministerstwa Edukacji. Liczymy na to, że nie popełni błędu i nie skarze polskich dzieci i młodzieży na niewiedzę historyczną o tej straszliwej zbrodni Niemców na Polakach w czasie II Wojny Światowej.

-Czy mają Państwo jakieś sugestie dotyczące alternatywnych sposobów edukacji na temat Rzezi Woli, jeśli nie zostanie ona uwzględniona w programie nauczania?

Nie dopuszczam myśli, że temat "Rzeź Woli" zostanie wycofany z programu nauczania historii. Wszystkie inne działania - konkursy dla młodzieży, koncerty czy wydarzenia państwowe są ważnym elementem edukacji historycznej młodzieży. Ale najważniejszą powinna być nauka o tym temacie w polskiej szkole.

-Czy istnieje możliwość współpracy z lokalnymi instytucjami kultury lub organizacjami społecznymi w celu włączenia tematu Rzezi Woli do programów edukacyjnych?

Nauka o Rzezi Woli nie powinna ograniczać tylko do Warszawy, czy dzielnicy Wola ale także w całej Polsce dzieci powinny ten temat znać. Powinny wiedzieć o 63 dniach Chwały Powstania Warszawskiego i tragicznych skutkach ludobójstwa na Woli.

 

fot.Adrian Grycuk Wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda