mobile
REKLAMA

Benefis, poezja i Chopin

Wczoraj w klubie osiedlowym „Panorama” SBM „Torwar” Elżbieta Wolffgram, ceniona w kraju i zagranicą malarka, świętowała 15-lecie pracy społecznej na rzecz mieszkańców Powiśla i Warszawy. Nie zabrakło też poezji i klasycznej muzyki.

Anna Tomasik
TAGI
Benefis, poezja i Chopin

    Nazwisko Elżbiety Wolffgram nie wymaga rekomendacji we współczesnym malarstwie. Absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdy przeszła na zasłużoną emeryturę, odkryła w sobie… talent malarski. Sztaluga, farby i pędzel stały się od tej pory jej nieodłącznymi przyjaciółmi.  Przez kilka lat pracowała pod kierunkiem Pani Wiesławy Łobos, malując kwiaty i pejzaże, którymi początkowo obdarowywała najbliższych. Od jej przygody z malarstwem mija piętnaście lat. Dzisiaj na swoim koncie ma wystawy zbiorowe oraz indywidualne. Wiele jej prac znajduje się w kolekcjonerskich zbiorach nie tylko osób prywatnych w kraju i za granicą. Jej pracami zachwycają się włodarze stołecznych dzielnic, politycy, dziennikarze, aktorzy…

    Ale Elżbieta Wolffgram to także, a może i przede wszystkim, wielki społecznik. Od wielu lat jest również prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle oraz inicjatorką wydawanego kwartalnika „Na Powiślu”. I właśnie wczoraj świętowała 15-lecie swojej pracy społecznej na rzecz mieszkańców Powiśla i Warszawy.

    – Dzisiaj, w tym szczególnym dla mnie dniu, chciałam jeszcze mocniej podkreślić moje wzruszenie, że znalazłam się wśród takich osób zacnych tu. I bardzo dziękuję, naprawdę, cieszę się, że jestem częścią tej społeczności – nie kryła wzruszenia Elżbieta Wolffgram.

    – To jest jednocześnie początek następnej piętnastki – zauważyła Alicja Krysiak, lokalna poetka i członek TPW Oddział Powiśle, dedykując bohaterce wieczoru swój autorski wiersz, napisany specjalnie na te okazję. A gromkim brawom nie było końca.

    – Mam przyjemność znać panią Elę dosyć długo, bo ponad dwadzieścia lat. Chciałbym państwu pogratulować zorganizowania tego spotkania. I pogratulować uznania, tego wkładu pani Eli do życia społecznego na terenie Powiśla. Naukowcy, którzy zajmują się socjologią miasta dzielą mieszkańców na trzy podstawowe grupy. Pierwsza to są ci, którzy traktują zamieszkanie w mieście jak mieszkanie w hotelu, czyli „mnie się wszystko należy. Tu ma być posprzątane, pozamiatane, bo ja tutaj tylko przychodzę i wychodzę”. Druga grupa mieszkańców jest taka bardzo obojętna. I najmniej liczna jest grupa tych mieszkańców, którzy traktują miasto jak niemalże swoją własność, są gospodarzami. I państwo działając w Towarzystwie Przyjaciół Warszawy jesteście właśnie w tej grupie. Traktujecie to wszystko, co jest dookoła, jako pole swojej działalności. Pani Ela jest tego znakomitym przykładem. Te spotkanie i koncert jest oprawą uroczystości, ale tego nikt nie zauważa. I władze też nie zauważają. Działalność społeczna, niestety, jest tą działalnością, do której się dokłada. I przykładem tego jest też pani Ela. Niemniej są jednak ludzie, którzy są skłonni, mimo wszystko, działać dla innych. Wielkie uznanie, pani Elu, za te lata ciężkiej pracy, wyrzeczeń i tego wszystkiego, co pani zrobiła dla Powiśla, dla Warszawy i dla nas wszystkich – powiedział dr hab. inż. Lech Królikowski, w latach 1993-2013 prezes Zarządu Głównego TPW, varsavianista, autor kilkunastu książek.

    Ta niecodzienna i niezwykła zarazem uroczystość odbyła się w gościnnych progach klubu osiedlowego „Panorama” SBM „Torwar” przy ulicy Górnośląskiej 1, zaprzyjaźnionego z TPW Oddział Powiśle.

    – W 2004 roku Pani Elżbiecie Wolffgram powierzono pełnienie funkcji prezesa Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Powiśle. Niestrudzona w swoich pomysłach, pełna energii i ogromnej wrażliwości oraz empatii dla drugiego człowieka, temu Oddziałowi Powiśle „prezesuje” do tej pory. To dzięki jej uporowi wciąż odbywa się konkurs „Powiśle w kwiatach”, a wydawany kwartalnik „Na Powiślu” to nic innego, jak wspaniała opowieść o historii naszej małej ojczyzny dla kolejnych pokoleń – podkreśliła Celina Melnik, kierowniczka klubu „Panorama” SBM „Torwar”.

    W części artystycznej Danuta Nagórna, aktorka teatrów warszawskich i członek Oddziału Powiśle TPW od początku jego istnienia, zaprezentowała twórczość powiślańskiej poetki, Aliny Marii Bursze. Warto przy okazji podkreślić, że powstały one z inspiracji muzyką Fryderyka Chopina. Nic też więc dziwnego, że i tego wieczoru rozbrzmiały dźwięki utworów Chopina w wykonaniu znakomitej prof. Marty Gozdeckiej, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie fortepianu prof. Jana Ekiera.

    W wydarzeniu oprócz artystki, uczestniczyli m.in.: Maria Marzena Grochowska – wiceprezes Oddziału Powiśle TPW, Daniel Łaga – radny dzielnicy Śródmieście, zaprzyjaźnieni dziennikarze prasy lokalnej, lokalni artyści oraz mieszkańcy z różnych stołecznych dzielnic.

    Elżbieta Wolffgram otrzymała wiele prezentów i kwiatów. Piękny bukiet kwiatów wręczył jej też Daniel Łaga – radny dzielnicy Śródmieście. A gratulacjom i uściskom nie było końca. Przy kawie i słodkościach jeszcze długo rozprawiano o społecznej pracy bohaterki wieczoru i o roli wolontariatu w integracji mieszkańców.

 

Anna Tomasik

Foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda