mobile

Centrum Kreatywności Nowa Praga

W środę, 11 maja, przy ul. Inżynierskiej 3, odbyła się konferencja prasowa nt. dalszych losów spalonej trzy lata temu oficyny. Udział  spotkaniu wzięli m.in. Michał Olszewski, zastępca prezydent Warszawy i Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków.

 

TAGI
Centrum Kreatywności Nowa Praga

Zespół budynków (składający się z budynku frontowego i trzech oficyn)  przy ul. Inżynierskiej 3, wraz z oficyną przy ul. Targowej 80, należy do kompleksu budynków dawnych Składów Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania i Transportowania Mebli i Towarów A. Wróblewski i S-ka. Zbudowany ok. 1910 r. stanowi przykład architektury użytkowej z początku XX w. Niezniszczony w czasie działań wojennych, wpisany do rejestru zabytków w 1982 r.

Budynek drugiej oficyny przy ul. Inżynierskiej 3 został zniszczony podczas pożaru w styczniu 2013 r., w czasie którego spalił się dach i stropy trzech kondygnacji. Na podstawie wykonanych  ekspertyz przez ZGN dzielnicy Praga-Północ, minister kultury i dziedzictwa narodowego skreślił zespół budynków z rejestru zabytków, a PINB wydał nakaz rozbiórki. Na tej podstawie, na jesieni 2015 roku,  ZGN dzielnicy Praga-Północ przystąpił do rozbiórki budynków. Z inicjatywy  Stołecznego Konserwatora Zabytków podjęto próbę uratowania zespołu.

Druga oficyna przy ul. Inżynierskiej 3 i oficyna na ul. Targowej 80 (wzniesione w stylu wczesnomodernistycznym, nawiązujących do form architektury średniowiecznej) graniczą ze sobą i stanowią kompleks, który po remoncie stanie się Centrum Kreatywności. Obie nieruchomości należą do m.st. Warszawy.

Zakres prac przy oficynie Inżynierska 3

W trakcie pożaru w 2013 r. oficyna uległa bardzo dużemu zniszczeniu. W wyniku wstrzymania przez konserwatora prac rozbiórkowych, obecnie ocalałe mury oficyny sięgają drugiego piętra. Prace zabezpieczające wykonane przez ZGN Praga-Północ polegały na wzmocnieniu ścian przyporami i stężeniami stalowymi, umocnieniu niestabilnych fragmentów konstrukcji  żelbetowymi stężeniami  od wewnątrz skorupy budynku, zamurowaniu wytypowanych  otworów  okiennych. Odzyskano także oryginalną cegłę, która oczyszczono i zeskładowano.

Elementy drewniane konstrukcji uległy spaleniu lub poważnemu zwęgleniu i zostały usunięte ze środka budynku. Pozostałe  fragmenty, których  stan  pozwolił na zachowanie  będą  wykorzystanie jako  materiał do odtworzenia stanu pierwotnego

Zalecenia konserwatorskie dla Targowej 80

Rewitalizacja i adaptacja tej kamienicy na potrzeby Centrum Kreatywności wymaga przywrócenia jej walorów zabytkowych. Wg Stołecznego Konserwatora Zabytków istotne jest zachowanie w maksymalnym stopniu autentycznej substancji budynku, jak i jego cech decydujących o charakterze architektonicznym. Zalecono przywrócenie oryginalnego wyglądu elewacji oraz wykonanie drzwi na wzór historycznej stolarki w budynku (np. drzwi w przejeździe bramowym). Przy aranżacji wnętrz należy dążyć do zachowania charakteru jednoprzestrzennych wnętrz, które są typowe dla tego budynku i wynikają z jego oryginalnej funkcji. Wskazane jest usunięcie wszelkich wtórnie wykonanych ścian działowych, przegród, obudów, sufitów podwieszanych. Przemysłowy charakter zabytkowego obiektu powinien stanowić walor adaptowanych wnętrz.

Jak podkreśla w zaleceniach Stołeczny Konserwator Zabytków należy mieć na uwadze dużą wartość zabytkową budynku, jego przyszła funkcja powinna być dostosowana do struktury i charakteru, tak aby w jak największym stopniu możliwe było zachowanie jego walorów zabytkowych.

Centrum Kreatywności

Rewitalizacja obejmująca kapitalny remont zabytkowej oficyny przy ul. Targowej 80 oraz odbudowę spalonej oficyny przy ul. Inżynierskiej 3 ma na celu dostosowanie budynków do nowej funkcji Centrum Kreatywności Nowa Praga w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Centrum będzie promować i wspierać rozwój sektora kreatywnego oraz poprawiać warunki prowadzenia działalności gospodarczej poprzez:

- udostępnianie odpowiednio przygotowanej infrastruktury;

- wzmocnienie wizerunku Pragi, jako dzielnicy kreatywnej;

- wsparcie rzemiosła i promocje praskich tradycji rzemieślniczych;

- edukacja i promocja sektora kreatywnego;

- pobudzanie aktywności i kreatywności lokalnej społeczności poprzez włączanie w działania Centrum;

Planowane funkcje budynków:

- pracownie, 

- warsztaty,

- powierzchnia konferencyjno-wystawiennicza, w tym sala na min.100 osób;

open space biurka na godziny/dni /miesiące i mikrobiura;

- rozważana jest również funkcja hostelowa lub mikroapratamenty na wynajem.

Przewidywana liczba jednorazowych użytkowników to ok. 120 osób w każdym z budynków.

W kamienicach można zorganizować np.:

- studio fotograficzne;

- salę prób z nagłośnieniem;

- stolarnię /pracownię mebla, warsztat tapicerski, renowację mebli;

- szwalnię/ pracownię tkacko-krawiecka;

- pracownię obróbki metalu - warsztat ślusarski, cięcie i spawanie;

- warsztat elektroniczny;

- laboratorium szybkiego prototypowania, pracownia druku 3D i digitalizacji skan 3D, modelarnię;

 

Planowany okres realizacji inwestycji lata 2016-2019, koszt ok. 30 mln zł.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda