mobile
REKLAMA

Co słychać na przebudowie Trasy Łazienkowskiej?

Pomimo zimowej pory prace przy przebudowie Trasy Łazienkowskiej wciąż trwają. Jak przekazał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta - Na nowych podporach powstaje już płyta pierwszego z wiaduktów – północnego. Widać też konstrukcje ekranów akustycznych wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych – mają one chronić mieszkańców przed hałasem drogowym – informuje Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta

oprac. NKK/mat.pras.
Co słychać na przebudowie Trasy Łazienkowskiej?

Rozbiórka północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej – nad ul. Bajońską i Paryską – rozpoczęła się w lipcu ub.r. W jego miejscu powstaje już nowy obiekt. Jako pierwsze wykonane zostały pale, a na nich ławy fundamentowe. Następnie ruszyła budowa jedenastu dwusłupowych podpór oraz dwóch przyczółków, czyli skrajnych podpór wiaduktu. Nowe podpory, które są już gotowe, znalazły się w tych samych miejscach co szerokie, pojedyncze filary starego wiaduktu. Nowy kształt podpór wpłynie na poprawę widoczności i bezpieczeństwa osób poruszających się pod obiektem.  

Prace na Saskiej Kępie to kolejny etap przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowaliśmy: most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Pierwszy z wiaduktów na Saskiej Kępie powinien być gotowy już latem, a drugi w przyszłym roku – mówi prezydent Warszawy.

Jak przekazuje stołeczny ratusz obecnie na podporach trwa już wykonywanie płyty wiaduktu, czyli elementu, na którym znajdzie się m.in. jezdnia. Do nadania płycie kształtu zgodnego z projektem służą szalunki. Ich montaż wymagał ustawienia bramownic ograniczających przejazd ul. Paryską pojazdom o wysokości powyżej 3,5 m. Jedna bramownica stanęła w tym tygodniu za rondem Volframa (pas w stronę Szczuczyńskiej), druga za Szczuczyńską w stronę ronda.

Szalunki montowane są przy użyciu tymczasowych rusztowań i tworzą formę, w której układane są  stalowe pręty zbrojeniowe. Następnie całość zalewana będzie betonem. Tak powstaną kolejne fragmenty płyty każdego z 11 przęseł nowego wiaduktu. Obiekt ma być gotowy w połowie 2024 r. Po przełączeniu na niego ruchu w obydwu kierunkach prace przeniosą się na stronę południową. 

Poza budową wiaduktu trwa także wznoszenie ekranów akustycznych wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych – na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej. Ekrany, w większości przezroczyste, będą chronić okoliczne tereny przed hałasem drogowym. W tym rejonie położna zostanie „cicha nawierzchnia”.

Aby przebudować wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską i Bajońską oraz wybudować ekrany trzeba także zmienić przebieg licznych sieci: gazowej, wodociągowej, energetycznej i telekomunikacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia drogowego. Prace te są już mocno zaawansowane. 

Bezpieczna i zielona inwestycja

Nowe oświetlenie i zmiany w oznakowaniu sprawią, że droga stanie się bezpieczniejsza. Wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych posadzonych zostanie ponad 70 nowych drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi utworzą obustronne szpalery. Pojawi się także blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

Inwestycję, która ma się zakończyć w połowie 2025 r., realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Generalnym Wykonawcą robót budowlanych jest firma WARBUD. Funkcję Inżyniera kontraktu pełni firma Bico Group Sp. z o.o.

Organizacja ruchu

Od 8 lipca 2023 r. zamknięta dla ruchu indywidualnego jest północna jezdnia al. Stanów Zjednoczonych – prowadząca wcześniej w kierunku centrum. Samochody jadące w tym kierunku zjeżdżają na jezdnię południową za Kanałem Wystawowym. Na stronę północną wracają w rejonie węzła z Wałem Miedzeszyńskim.

Na jezdni południowej al. Stanów Zjednoczonych wyznaczone są trzy pasy ruchu – jeden do centrum i dwa w przeciwnym kierunku, z czego jeden przeznaczony jest dla autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, taksówek, pojazdów MTON i motocykli. Czynne są także pasy do skrętu w ulicę Saską w kierunku Gocławia oraz w ulicę Urugwajską.

Ul. Międzynarodowa ma nadal połączenie z Trasą Łazienkowską. Stracił je natomiast północny odcinek ul. Saskiej – nie ma skrętu z al. Stanów Zjednoczonych w stronę ul. Zwycięzców ani wyjazdu z ul. Saskiej na Trasę Łazienkowską.

Podczas przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską, główną drogą objazdową jest Trasa Siekierkowska.

fot. SZRM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda