„Niech żyje papier”
Piąta odsłona targów poświęconych najbardziej oryginalnym produktom papierniczym to raj dla tych, którzy nie chcą czytać jedynie na elektronicznych ekranach.
Mimo niezaprzeczalnej wygody, jaką oferują czytniki e-booków nie każdy decyduje się na rzucenie tradycyjnie wydanej książki w kąt. Fani papieru na stronnicach lektury odnajdują niezaprzeczalną, namacalną magię, niedostępną dla użytkowników urządzeń elektronicznych. Dla takich ludzi „notatka” nie oznacza funkcji w smartfonie, lecz krótki tekst zapisany w skoroszycie, a lekko zakurzony, bądź odrobinę sfatygowany arkusz ma większą wartość, niż zawsze taka sama, nieskazitelna wersja cyfrowa. Właśnie dla takich papierowych purystów w Państwowym Muzeum Etnograficznym po raz piąty organizowane są targi „Niech żyje papier”.
W przestrzeniach służących na co dzień do celów muzealnych doskonale odnajdą się Ci, którzy czerpią przyjemność z buszowania po sklepach papierniczych, antykwariatach i księgarniach, lecz inni także nie będą narzekać. Każdy może bowiem docenić niepowtarzalne i bogato ilustrowane książki oraz czasopisma, albo zachwycić się unikalnymi, spersonalizowanymi notatnikami, czy pięknymi plakatami i obrazkami. Oprócz tego zobaczyć (i ewentualnie zakupić) można: komiksy, pocztówki, rysunki, kolaże, czy pióra i długopisy.
Fani dobrego designu i rękodzieła nie powinni czuć się zawiedzeni, gdyż na targach spotkają prawie kilkudziesięciu wystawców z branży wydawniczej, papierniczej, drukarskiej itp. Są to zarówno poważane wydawnictwa, jak i niewielkie oficyny, co zapewnia sporą różnorodność i selekcję artykułów, jakiej nie znajdziemy w typowym papierniczym, czy standardowej księgarni.
Poza zakupami warto także posłuchać o papierze w najróżniejszych kontekstach. Organizowane są różnorodne warsztaty, czy prelekcje. Na niedzielę zaplanowane zostały następujące spotkania i dyskusje:
12.30. O prowadzeniu kalendarza – zarządzaniu czasem, tworzeniu list, ramach i rytmie pracy opowie Bożena Kowalkowska
14.00 Jak powstała ta książka? O współpracy autor-projektant-wydawca opowiedzą Joanna Olech, Edgar Bąk i Magda Kłos-Podsiadło
15.00 Mikrocuda z papieru. Beata Jewiarz w rozmowie z Mirellą von Chrupek, Robertem Romanowiczem i Anetą Poiel-Machnicką
17.00 Tysiącletnia tradycja „Hanji”, czyli koreański świat z papieru – wykład Marcina Kuropatwy, koordynatora wystawy Galeria Koreańska
Siedziba targów otwarta jest w niedzielę od godziny 11 do 18. Wstęp jest bezpłatny
Adam Kutryba