mobile
REKLAMA

Niezwykłe osobistości z cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego

Stołeczne nekropolie to miejsca, co nie ulega żadnej wątpliwości, szczególne. Wśród nagrobków można odnaleźć historię i wspomnienia. Pamięć o osobach, które tworzyły Polskę i budowały Warszawę. Jednym z nich jest cmentarz Ewangelicko-Augsburski. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, choćby ze względu na piękno wielu nagrobków

Andrzej Łukasiak
Niezwykłe osobistości z cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego

Sąsiadujący z cmentarzem żydowskim i ewangelicko-reformowanym, jest miejscem pochówku wielu osób, znanych mieszkańcom stolicy oraz związanych z historią naszego kraju. Dzięki finansowaniu z programu "Warszawa też jest seniorką 2017-2019!" w piątek 16 grudnia, wszyscy chętni mogli wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu nekropolii z przewodnikiem. Chociaż pogoda zdecydowanie utrudniała spacer, to jednak wydarzenie przyciągnęło wiele osób.

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie został założony w 1792 r. Historia mocno doświadczyła nekropolię. Przetaczające się przez kraj i stolicę kolejne wojny doprowadziły do zniszczenia wielu nagrobków i pomników. Warto choćby wspomnieć, że w czasie Powstania Warszawskiego na cmentarzu doszło do ostrego starcia między wojskami niemieckimi i zgrupowaniem "Radosław". W wyniku walk zniszczono m.in. mury nekropolii. Dewastacji uległo wiele zabytkowych nagrobków. Cmentarz stał się miejscem spoczynku dla dzielnych żołnierzy Powstania.

Niemniej jednak na cmentarzu wciąż można znaleźć wiele pięknie zachowanych miejsc, w których spoczywają znamienite osoby. Jednym z nich jest grobowiec rodziny Wedlów, twórców słynnej fabryki czekolady. Wśród nagrobków można odnaleźć miejsce spoczynku Samuela Lindego, twórcy pierwszego jednojęzycznego słownika języka polskiego. Warto również wspomnieć o grobie, gdzie leży Henryk Klawe, twórca wytwórni leków, od którego imienia powstało potoczne określenie no coś wybornego.

Osobom, które odwiedzą cmentarz w oczy rzuci się wielki i majestatyczny grobowiec rodziny Kronenbergów. Budowla zdecydowanie dominuje nad resztą nagrobków. Wśród cmentarnych uliczek można znaleźć groby pochodzące jeszcze z początków XVIII w. Podczas zwiedzania należy zwracać baczną uwagę na rozsiane po nekropolii rzeźby. Ich autorami byli bowiem wielcy artyści swoich czasów.

Cmentarz wart odwiedzenia, choćby po to, by wspomnieć osoby, które budowały Warszawę i tworzyły historię naszego kraju.
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda