„No waste. food co-op" – rusza akcja niemarnowania żywności
- Miasto zachęca restauratorów do przekazywania innym niepotrzebnej żywności. Właśnie startuje projekt „no waste. food co-op" akcję, która ma wspierać przekazywanie jedzenia potrzebującym wspierają partnerzy - Food Law, Glovo oraz Makro – przekazał dziś stołeczny ratusz.
Marnowanie żywności to jeden z największych problemów współczesnego świata i dlatego w stolicy postanowiliśmy coś z tym zrobić. Warszawski Food Lab rozpoczyna akcję „no waste. food co-op", której celem jest zmniejszenie marnotrawstwa żywności w naszym mieście. Inicjatywa ta zachęca do łączenia restauracji z organizacjami pożytku publicznego. Celem projektu jest przekazywanie nadwyżek żywności dla potrzebujących, zamiast ich marnowania. Lokale biorące udział w akcji są oznaczone specjalną naklejką – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Jak marnować mniej?
W ramach projektu powstał przewodnik dla restauracji “Współpracujemy, nie marnujemy! - Jak wspierać OPP przekazując jedzenie zgodnie z przepisami”. Informuje on restauracje o aspektach prawno-podatkowych związanych z przekazywaniem żywności potrzebującym oraz pomaga nawiązać kontakt z organizacjami pożytku publicznego. W przewodniku na stronie projektu https://nowaste.waw.pl/ restauratorzy znajdą wszystkie wskazówki, jak przekazywać niepotrzebne jedzenie - szybko i bezpiecznie.
Wspólnie możemy więcej
Dla wszystkich warszawskich restauratorów zainteresowanych minimalizowaniem marnowania jedzenia oraz wspieraniem lokalnych organizacji pożytku publicznego, zorganizowano spotkanie 24 czerwca w Akademii Inspiracji Makro przy al. Jerozolimskie 184, w godzinach 11.00 -14.00. W programie m.in. prezentacja założeń akcji „no waste. food co-op”, pokaz gotowania i możliwość wymiany doświadczeń i informacji.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Link do rejestracji na wydarzenie.
Edukacja przez działanie
Warszawski Food Lab, który zorganizował akcję, powstał we współpracy Urzędu m.st. Warszawy i Uniwersytetu SWPS, w ramach projektu finansowanego ze środków europejskich Food Trails. Tworzy przestrzeń łączącą biznes, naukę, władze samorządowe i mieszkańców. Jego celem jest wypracowanie rozwiązań prowadzących do zmniejszenia marnowania żywności oraz zwiększenia jej cyrkularności w przestrzeni miejskiej.
fot. UMW