Nowa odsłona Żoliborza Artystycznego
W ramach budowy nowego etapu osiedla Żoliborz Artystyczny, pomiędzy ulicami Powązkowską i Przasnyską, powstaje Kolonia Anny Jantar. Będzie też Plac Andrzeja Wajdy oraz Pasaż Zbigniewa Zapasiewicza. Docelowo w inwestycji powstanie 1256 mieszkań. Mieszkania mają być oddane do użytku w czwartym kwartale 2019 roku.
Osiedle Żoliborz Artystyczny powstało z inspiracji historią dzielnicy i jej znanych mieszkańców. To unikatowy w skali kraju koncept urbanistyczny. Projekt doczekał się wielu nagród i wyróżnień za unikalną architekturę i koncepcję wpisującą się w styl jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Warszawy, w tym nominację do Nagrody Roku 2014 Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Integralną częścią koncepcji architektonicznej osiedla jest sztuka. Patronami kolonii, placów i ulic są artyści związani z Żoliborzem. To tutaj znajduje się Plac Czesława Niemena, ulice Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata, pasaż Janusza Morgensterna. Koloniom mieszkalnym patronują: Jerzy Kawalerowicz, Monika i Edward Piwowarscy, Zofia Nasierowska.
W ramach budowy nowego etapu osiedla powstaje Kolonia Anny Jantar. W planach są kolonie kompozytora Witolda Lutosławskiego, aktora Józefa Nalberczaka i malarki Marii Anto oraz ulica Zygmunta Hübnera, aktora, reżysera i dyrektora Teatru Powszechnego.
Na elewacji budynku od strony ul. Rydygiera i ul. Przasnyskiej pojawi się neon “Słońce” – symbolizujący dorobek artystyczny tragicznie zmarłej w katastrofie lotniczej w 1980 roku piosenkarki. Nawiązuje on do evergreenowego przeboju „Tyle słońca w całym mieście”, który „zasilił” wydany w 1974 roku przez „Polskie Nagrania” debiutancki album Anny Jantar, a po latach uznany został jednym z najpopularniejszych szlagierów wszech czasów w powojennej historii polskiej muzyki rozrywkowej. W przejściu bramowym powstanie instalacja artystyczna “Promienie”.
Autorem obu form artystycznych jest Rafał Dominik, który fascynuje się pop kulturą, a sztukę i plastykę postrzega jako ważny element życia społecznego.
Inwestycję inaugurować ma 5-8 piętrowy budynek o kaskadowej strukturze. Powstanie tu 261 lokali mieszkalnych i 12 lokali usługowych, 126 komórek lokatorskich oraz 310 miejsc w dwukondygnacyjnym garażu podziemnym. Będą też place zabaw, zielone dziedzińce, kawiarnie i restauracje.
Główny punkt osiedla stanowić ma Plac Andrzeja Wajdy z oczkiem wodnym, a ogólnodostępny Pasaż Zbigniewa Zapasiewicza łączyć go będzie z ulicą Powązkowską.
Autorem projektu inwestycji jest pracownia HRA Architekci, zaś generalnym wykonawcą Dom Construction - spółka z Grupy Dom Development.
Formy artystyczne powstałe na tym terenie staną się częścią zbiorów utworzonej w 2017 roku Fundacji Dom Development City Art, promującej sztukę w przestrzeni miejskiej. Nadzór kreatywny nad osiedlem Żoliborz Artystyczny sprawuje Olga Wolniak, malarka związana z Żoliborzem i współpracująca z zespołem artystów plastyków.
Anna Tomasik
Foto: Dom Development S.A. / materiały prasowe / Foto Anny Jantar ze zbiorów prywatnych autorki